Haberler

07 Mayıs 2024

TİKA’dan Bangladeş’e Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki Teknaf bölgesinde eğitim hizmeti sunan Moin Uddin Memorial Koleji’ne temin edilen okul servisinin teslim töreni gerçekleştirildi.

TİKA tarafından ulaşım olanaklarının yetersiz olduğu Teknaf bölgesindeki eğitim sektörünü desteklemek amacıyla Moin Uddin Memorial Koleji’ne bir okul servisi temin edildi. Servis aracı yerel yetkililerin katılımıyla kolejin oditoryumunda düzenlenen törenle okul yönetimine teslim edildi.

Törene Chittagong Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Farid Uddin Ahmed başkanlık etti. Kurdele kesimi, Afet Yönetimi ve Yardımları Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Kamrul Hasan, Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiseri (RRRC) Mizanur Rahman ve TİKA Dakka Koordinatör Yardımcısı Muhammed Ali Armağan tarafından gerçekleştirildi.

Kolej yönetim kurulu üyesi Yunus Bangali, yaptığı açılış konuşmasında, proje için TİKA’ya teşekkür etti ve servis aracının öğrencilerin eğitim hayatları üzerinde yaratacağı olumlu etkinin altını çizdi. Prof. Dr. Farid Uddin Ahmed ise eğitim sektörünün bölgedeki özel öneminden bahsederek, bu otobüsün sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda umut ve ilerlemenin bir sembolü olduğunu belirtti.

TİKA Dakka Koordinatör Yardımcısı Muhammed Ali Armağan, TİKA’nın eğitim, sağlık, kültür ve insani yardım dahil olmak üzere bir dizi kalkınma iş birliği projesini kapsayan Bangladeş’teki misyonunu katılımcılarla paylaştı. İki ülke arasındaki köklü dostluğa atıfta bulunarak TİKA’nın Bangladeş’i çeşitli kapasitelerde destekleme konusundaki kararlılığını yineledi. TİKA’nın Rohingya Müslümanları için 2017’den beri bölgede faaliyet gösterdiğinin altını çizen Armağan, Cox’s Bazar şehri sakinlerine ve resmi makamlarına yerinden edilmiş Rohingya Müslümanlarına nazik ev sahiplikleri için teşekkür etti.

RRRC Muhammed Mizanur Rahman, yaptığı konuşmada Türkiye ve Bangladeş arasındaki tarihsel dostluğa dikkat çekerek Babür İmparatorluğu’ndan bu yana iki millet arasında meydana gelen önemli temasların genel bir özetini sundu. Türkiye’nin Bangladeş’in aynı zamanda doğal bir dostu olduğunu söyleyen Mizanur Rahman, bunun yansımalarının devletler ve milletler seviyesinde, gün geçtikçe daha da hissedilir olduğuna işaret etti.

Bakanlık Müsteşarı Muhammed Kamrul Hasan da, TİKA ile uzun bir süredir yakından çalıştıklarını vurguladı. TİKA projelerinin her birinin birer örnek teşkil ettiğininin altını çizerek bu projelerin ihtiyaçlara doğrudan cevap verdiğini söyledi. Öğrencileri eğitimlerine odaklanmaya çağıran Kamrul Hasan, bunun akıllı bir Bangladeş inşa etmenin temel taşı olduğunu vurguladı. Hükümetin Teknaf gibi bölgelerde eğitim gelişimini destekleme konusundaki kararlılığını yineleyerek koleje devlet desteğinin devam edeceğini belirtti.

Moin Uddin Memorial Koleji, yaklaşık %60’ı kız olmak üzere 700’e yakın öğrenciye hizmet veriyor. Birçok öğrenci, ulaşım hizmetlerinin kısıtlı olduğu bu bölgede, 40-45 km gibi uzak mesafelerden seyahat ediyor. Yeni servis aracının özellikle günlük yolculukları sırasında sık sık güvenlik endişesi yaşayan kız öğrenciler için bu zorlukları hafifletmesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Şehit Ailelerinden Türkiye’ye Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı ve Zafer Şehit Ailelerine Destek İçtimai Birliği iş birliğinde Karabağ Savaşı'nda şehit düşen kahraman evlatların anne ve babaları için Türkiye’ye ziyaret programı düzenlendi. Program çerçevesinde, Azerbaycanlı şehit anne...