Haberler

22 Nisan 2024

TİKA’dan Bangladeş’in Mesleki Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye-Bangladeş Teknik Enstitüsünde (BTTI) sürücülük kursu, elektrik-elektronik ve sıhhi tesisat kurslarına eğitim malzemesi desteğinde bulundu.

Bangladeş’in kuzeyinde yer alan ve dar gelirli ailelerin yoğun olarak yaşadığı Lalmonirhat kentinde 2019 yılında TİKA desteğiyle kurulan Bangladeş-Türkiye Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki sürücü kursu törenle hizmete açıldı. Törende, elektrik-elektronik ve sıhhi tesisat bölümleri için TİKA tarafından temin edilen eğitim malzemelerinin teslimi yapıldı.

Proje kapsamında sürücü kursu için bir araç, bir motosiklet temin edilerek mesleki eğitim binasının elektrik ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak güneş enerjisi sistemi kuruldu. Ayrıca elektrik-elektronik bölümü ve sıhhi tesisat bölümü içinse tam kapasiteli bir eğitim olanağı oluşturacak teknik ekipmanlar da temin edildi.

Açılış töreninde konuşan Türkiye Bangladeş Parlamentolararası Dostluk Komitesi Üyesi Milletvekili Motahar Hossain, Türkiye’nin Bangladeş ile dostluğuna vurgu yaparak TİKA projelerinin bu anlamda çok önemli etkiler bıraktığının altını çizdi.

Proje ile işsiz kalan genç erkek ve kadınlar arasında yoksulluğun azaltılması, becerilerin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Yenilenen “Haydarpaşa Ticaret Lisesi Uygulama Oteli” Açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) eğitim faaliyetlerini sürdüren Haydarpaşa Ticaret Lisesi bünyesindeki Uygulama Oteli, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. 1959 yılından bu yana Lefkoşa’da mesleki eğitim alanında eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten...