Haberler

19 Nisan 2024

TİKA’dan Bosna Hersek Emniyet Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, Bosna Hersek emniyet yetkililerine “Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi” verildi.

Başkent Saraybosna’da düzenlenen eğitimin kapanış ve sertifika töreni, Bosna Hersek Federasyonu İçişleri Bakanı Ramo İsak, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği İçişleri Müşavirleri Ali Durmaz ve Mehmet Erduğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitimin kapanış ve sertifika töreninde ise eğitimi başarıyla tamamlayan 12 Bosna Hersekli kursiyere sertifikaları takdim edildi.

Bosna-Hersek Federasyonu İçişleri Bakanı Isak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA ile uzun yıllardır devam eden iş birliğinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Bosna Hersek Federasyon Entitesinde emniyet alanında uzman kadrolara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Isak, gerçekleştirilen eğitimlerin hem uzman personelin yetiştirilmesi hem de yolsuzlukla ve diğer suçlarla daha güçlü bir şekilde mücadele edilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi hakkında

2007 yılında pilot proje olarak başlatılan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi 2010 yılından bu yana Bosna Hersek Federal İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere Bosna Hersek emniyet teşkilatları iş birliğinde de gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar siber suçlarla mücadele, terörle mücadele, toplumsal olayların yönetimi, oto hırsızlığı ile mücadele, polis liderliği, suç istihbaratı ve uluslararası suçlarla mücadelede yaklaşık 35 adet farklı eğitim düzenlenmiş olup Bosna Hersek’ten 650 emniyet mensubunun söz konusu eğitimlere katılması sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan “Osmanlı’da Göriceli İki Önemli Şahsiyet: İmrahor İlyas Bey ve Koçi Bey” Sempozyumuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Alsar Vakfı ve Korçë Fan S. Noli Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Osmanlı’da Göriceli İki Önemli Şahsiyet: İmrahor İlyas Bey ve Koçi Bey Sempozyumu” 18 Nisan 2024 tarihinde Arnavutluk’un Görice...