Haberler

19 Nisan 2024

TİKA’dan Bosna Hersek’te “Siber Suçlarla Mücadele Uluslararası Çalıştayı”na Destek

Türkiye Adalet Akademisi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) iş birliğinde, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen “Siber Suçlarla Mücadele Uluslararası Çalıştayı” sona erdi.

Türkiye, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan’dan yargı mensuplarının ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen çalıştayın açılışına, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, söz konusu ülkelerin hukuk alanında görev yapan bürokrat, akademisyen ve siyasetçileri katıldı.

Çalıştayın ikinci gün oturumlarının açılışına katılan T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, IUS’un ev sahipliği yaptığı Siber Suçlarla Mücadele Uluslararası Çalıştayı’nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Saraybosna’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden T.C. Adalet Bakanı Tunç, çalıştayın düzenlenmesine katkı sağlayan TİKA, Türkiye Adalet Akademisi ve IUS’a teşekkür etti.

Bilişim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin hayatlara birçok alanda kolaylık ve fayda sağladığını anlatan Tunç, bilişim alanında yaşanan bu değişimin, diğer yandan yeni bir suç tipi olan sanal ortamda işlenen suçlardaki artışı da beraberinde getirdiğini ifade etti. Bu bağlamda, çalıştayın siber suçlarla mücadele konusunda katılımcı ülkelerin hem hukuki konularda fikir alışverişi yapmasına, hem de ülkeler arasındaki ilişkiyi bir adım daha ileriye götürmesine katkı sağlayacağına ve özellikle uygulayıcılara faydalı olacağına inandığını ifade etti.

Program kapsamında Türkiye Adalet Akademisi ve IUS arasında hukuk eğitimi alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandı.

Çalıştay kapsamında, “Güncel Siber Suçlar ve Bilişim Sistemleri Güvenliği, Uluslararası Mevzuat Çerçevesinde Siber Suçlarla Mücadele, Siber Suçlarda Elektronik Deliller ve Soruşturma ile Siber Suçlarla Mücadelede Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Önerileri” konu başlıklar ele alındı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek Emniyet Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, Bosna Hersek emniyet yetkililerine “Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi” verildi. Başkent Saraybosna’da düzenlenen eğitimin kapanış...