Haberler

29 Şubat 2024

TİKA’dan Filistinli Kadınlara Yönelik İmalathane ve Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Filistin’in kırsal bölgelerinde yaşayan bedevi kadınlara yönelik süt ürünleri alanında modern üretim ekipmanları temin ederek eğitim desteği verildi.

Filistin’de yaşayan bedevi toplulukları, uzun süredir yasadışı yerleşimcilerin taciz ve saldırılarıyla mücadele ediyor.

Özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşan bu toplulukların başlıca geçim kaynağını küçükbaş hayvanlardan elde ettikleri süt ürünleri oluşturmakta; ancak, bu ürünlerin Ramallah ve Kudüs gibi şehirlerde rağbet görmesine rağmen, üretimleri ve kazançları, ürün kalitesi, çeşitliliği, ömrü ve stoklama gibi konularda karşılaştıkları zorluklar nedeniyle sınırlı kalıyor.

Eğitimler verildi, imalathane kuruldu

TİKA’nın Jahalin Bedevi Kadınlar Derneği iş birliğinde yürüttüğü proje kapsamında, 10 bedevi topluluğundan 150 kadına gıda güvenliği, peynir üretimi, ürün çeşitliliği ve kalitesini artırma konularında eğitimler verildi. Ayrıca, dernek merkezinde bir imalathane kuruldu ve süt ürünleri üretimi için gerekli ekipman ve malzemeler temin edildi. Ayrıca, internet üzerinden sipariş ve satışa yönelik olarak dernek adına kayıtlı marka için kanallar oluşturularak, üretilen ürünlerin satışları artırıldı.

Khan Akhmar bölgesindeki bedevi köyünde düzenlenen sertifika törenine katılan kadınlar, Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sağlanan bu destek için teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA ve Ankara Üniversitesi, Tanzanya'da Çocuk Diş Hekimliği Eğitimine Destek Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ve Ankara Üniversitesinin destekleriyle Tanzanya’da çocuk diş hekimliği alanında eğitim programı düzenlendi. TİKA ve Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı iş birliğiyle, Tanzanya'nın Zanzibar Devlet Üniversitesi...