Haberler

15 Haziran 2024

TİKA’dan Gazze’deki Tek Faal Doğum Hastanesine İlaç ve Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze’nin kuzeyindeki es-Sahabe Doğum Hastanesine ilaç ve tıbbi malzeme desteği sağladı.

TİKA’nın destekleriyle Gazze’deki tek faal doğum hastanesine ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yapıldı. Gazze’nin merkezinde, genel sağlık hizmetleri ve laboratuvar hizmetlerinin yanında bölgede halen faaliyet gösteren doğum hastanesine ihtiyaç duyulan 242 kalem ilaç ve tıbbi malzeme TİKA tarafından temin edildi.

Gazze’de yaşanan saldırılar sonucunda binlerce konutun yanı sıra okullar, yollar ve su tesisleri yok edildi. Bu yıkımın ardından, mevcut 36 hastaneden sadece 14’ü kısmi olarak faaliyet gösterebiliyor. Bu hastaneler, ilaç, tıbbi malzeme, personel ve enerji sıkıntısı gibi nedenlerle zor şartlar altında hizmet vermeye çalışıyor. Cerrahi müdahaleler ise iptidai koşullarda, kısmi anestezi ile veya anestezi uygulanmadan gerçekleştiriliyor.

Sonraki Haber

TİKA, Ukrayna'nın Başkenti Kiev'de Dikiş Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'nın başkenti Kiev'de faaliyet gösteren Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliği bünyesinde terzilik alanında mesleki eğitime imkan sağlayacak dikiş atölyesi kurdu. Kiev'de savaş koşullarında aile ekonomisine destek olmak isteyen kadınlara...