Haberler

23 Şubat 2024

TİKA’dan Hırvatistan’da Yaşayan Romanlara Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’da yaşayan Romanlara, afet acil durum anlarında müdahale kapasitesinin artırılması amacıyla ekipman desteğinde bulunuldu.

Hırvatistan’daki 18 resmi azınlıktan biri olan Romanların çatı kuruluşu Kali Sara Roman Azınlık Derneği ve TİKA iş birliğinde, kırsal bölgelerdeki afet acil durum anlarında müdahale kapasitesinin artırılması ve bölge halkının temiz ve sağlıklı yaşam alanına en kısa sürede kavuşabilmesi amacıyla ekipmanlar temin edildi.

Coğrafi bakımdan dağınık bir düzende yaşayan Romanların yerleşim yerlerinde sıklıkla yaşanan su baskınlarında evlere kadar ulaşan çamurlu ve içinde katı maddeler bulunan atık suyun tahliyesinde kullanılmak üzere temin edilen ekipmanlar sayesinde maddi hasarın en aza indirilmesi ve bölgede yaşanan doğal afetler sırasında ihtiyaç duyulan desteğin merkezden ulaştırılmasına kadar geçen sürede, yerel imkânlarla hızlı bir şekilde müdahale edilmesine imkân sağlanıyor.

Proje ile sel ve su baskınlarının en fazla yaşandığı Cakovec’e bağlı Kursanec, Petrijanec’e bağlı Donje Vratno ve Cestica’ya bağlı Gornje Vratno şehirleri olmak üzere toplamda 11 farklı yerleşim yerine 12 adet su tahliye pompası ulaştırıldı.

Ekipmanların teslim törenine, Hırvatistan Parlamentosu’nda 12 farklı azınlığı temsil eden Azınlık Milletvekili Veljko Kajtazi, Kali Sara Roman Azınlık Derneği Başkanı Suzana Krcmar ve bölgesel Roman azınlık dernekleri mensupları katıldı.

Sonraki Haber

TİKA ve Albayrak Grubu’ndan Tunus’ta Hat Sanatı Sergisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Albayrak Grubu, Tunus’ta hat sanatı sergisi açtı. Tunus Kültür Sarayı Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’nde, TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen serginin açılışına Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp,...