Haberler

23 Şubat 2024

TİKA’dan Kosovalı Arıcılara Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kosova’nın başkenti Priştine’deki arıcılara yönelik düzenlenen 3 günlük “Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi” tamamlandı.

TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Kosova Arıcılar Birliği iş birliğinde 20-22 Şubat’ta düzenlen eğitim vesilesiyle Priştine Belediyesi Meclis Salonu’ndaki sertifika törenine, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Arıcılar Birliği Başkanı Süleyman Zogyani, Priştine Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürü Donyeta Draguşa ile eğitmen ve arıcılar katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Kosova’nın çok güzel iklim şartları ve bitki florasına sahip olmasına rağmen istatistiklere göre bu fırsatlardan yeterince faydalanılmadığını belirten Aslan, “Amacımız, desteklerimiz ve eğitimlerle fırsatlardan daha iyi yararlanılmasını sağlamak, bilgi eksikliklerini tamamlamak ve bal üretim miktarını, kalitesini artırmaktır. Bundan sonra da ümit ediyorum, bu amaçlara ulaşmış olacağız.” ifadesini kullandı.

Aslan, benzer eğitimlerin, ilerleyen günlerde Kosova’nın İpek bölgesindeki arıcılara da verileceğini aktardı.

Arıcılar Birliği Başkanı Zogyani de çok verimli olarak nitelendirdiği eğitimlerin, Kosovalı arıcılara büyük katkılar sunacağını vurguladı.

Tören, yaklaşık 70 katılımcıya sertifikaların dağıtılmasıyla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İş Birliğiyle Irak Türkmeneli TV Personeline Medya Eğitimleri Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) TRT iş birliğiyle gerçekleştirilen “Medya Teknikleri Eğitim Programı (METEP)” ve “Muhabir Eğitim Programı (MEP)” kapsamında Irak’ın Kerkük kentinde faaliyet gösteren Türkmeneli TV kanalında görevli personele 16-21 Şubat tarihleri...