Haberler

12 Şubat 2024

TİKA’dan Kuzey Makedonya Mali Polis İdaresine Teknolojik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya Maliye Bakanlığına bağlı Mali Polis İdaresine teknolojik ekipman temin edildi.

Ekipmanların teslim törenine, Kuzey Makedonya Mali Polis İdaresi Müdürü Goran İvanov ve TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak’ın yanı sıra Mali Polis İdaresi ve TİKA temsilcileri katıldı.

Mali Polis İdaresi Müdürü İvanov, yaptığı açıklamada, organize suç ve yolsuzlukla mücadelede noktasında ön planda olan Mali Polis İdaresine yapılan destekten dolayı TİKA ve Türkiye’ye teşekkür etti.

İvanov, yapılan teknolojik destekle mesai arkadaşlarının işlerinin daha verimli hale geleceğini belirtirken, modern ve profesyonel bir kurum olma yolunda bu projenin önemine vurgu yaptı. İvanov ayrıca, imzalanan anlaşmanın sadece bir bağış olmadığını, aynı zamanda güçlü bir dost ve destekçinin varlığını da teyit ettiğini ifade etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Bayrak da Kuzey Makedonya’da 2005’ten itibaren farklı alanlarda yaklaşık 1200 faaliyeti hayata geçirdiklerini ifade etti.

Kuzey Makedonya’nın kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliklerini güçlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Bayrak, “Mali Polis İdaresinin teknik kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlayacak ekipmanın, idarenin organize suçlarla mücadelesinde çalışmalarına güç katacağına inanıyor, projenin hem Mali Polis İdaresine hem de çalışanlarına faydalı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

“Mali Polis İdaresi Bilgi İşlem Ekipmanının Yenilenmesi ve Adli-Forenzik Laboratuvarı Bilgisayar Çalışma Sisteminin Kurulumu Projesi” kapsamında TİKA, Mali Polis İdaresinin bilgi işlem ekipmanının yenilenmesini (60 ofis bilgisayarı, 60 monitör, 30 tarayıcı, 2 özel belge tarayıcı, 4 yüksek çözünürlüklü monitör ve 30 harici bellek) ve adli-forenzik laboratuvarında kullanılacak özel bilgisayar sisteminin kurulumunu gerçekleştirdi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında bilgi işlem ve forenzik ekipmanları ile çalışma ofisleri için intranet kapalı ağ sisteminin kurulması sayesinde Mali Polis İdaresi’nin çalıştığı dosyalar, siber güvenlik açısından daha korunaklı hale getirildi.

Sonraki Haber

TİKA Gazze Halkına Yardım Ulaştırmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), saldırıların devam ettiği Filistin’in Gazze kentinde insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana süren saldırılar sonucunda şu ana kadar 28 bin Filistinli yaşamını yitirdi, 68 bin...