Haberler

24 Haziran 2024

TİKA’dan Tacikistan’da Sporun Gelişimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tacikistan Atletizm Federasyonu’nun altyapısına katkı sağlamak amacıyla çekiç, disk, gülle ve cirit atma sporlarında kullanılan ülkedeki tek çekiç ve disk atma kafesini yenileyerek çevre düzenlemesini gerçekleştirildi.

Fiziksel Eğitim ve Spor Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilen açılış törenine T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, Tacikistan Atletizm Federasyonu Başkanı Dilşod Nazarov, Üniversite Rektörü Muhammadşo Abdullozoda, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Ethem Ünal ve eğitim alan sporcular katıldı.

TİKA’nın desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Atletizm Federasyonu Başkanı Dilşod Nazarov, Tacikistan’da gençleri spora teşvik etmek için her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade etti. T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar ise Tacikistan’da okullar arasında spor müsabakaları düzenlenmesinin gençleri spora teşvik etmek açısından faydalı olacağını belirterek TİKA ile birlikte Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Çekiç atma branşında 2016 Rio Olimpiyatlarında dünya şampiyonu olan Tacik sporcu Dilşod Nazarov’un antrenörlüğünü yaptığı sporcular arasında bu yıl Paris’te gerçekleştirilecek olimpiyatlara hazırlanan Türk kadın sporcu Kıvılcım Kaya da yer alıyor. Sporcular TİKA tarafından yenilenen merkezde antrenmanlarına devam etmekte.

Tacikistan Atletizm Federasyonu ülkede sporu ve atletizmi geliştirmek, yetenekli sporcuları keşfetmek ve sporcular için kaliteli altyapı sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürütmektedir. TİKA’nın destekleriyle daha kaliteli bir altyapıya kavuşan Atletizm Federasyonu Tacik gençlerin spora teşvik edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Sonraki Haber

TİKA Sri Lanka’da “Cezeri Studio” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sri Lanka’nın Oluvil şehrinde bulunan Sri Lanka Güney Doğu Üniversitesine “Cezeri Studio” kurdu. “Bilim ve Teknoloji Eğitim Programı (BİTEP)” kapsamında 13. yüzyılda yaşamış olan dünya otoritelerince “Robotların Babası”...