Haberler

16 Mayıs 2024

TİKA’dan Sırbistan’a Gençlik ve Spor Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), çok sayıda madalyanın yanı sıra 150’den fazla kupa kazanarak Sırbistan’ın Zemun bölgesindeki en başarılı okul olarak seçilen Mihajlo Pupin İlköğretim Okuluna spor malzemeleri temin etti.

Belgrad’ın Zemun semtinde bulunan Mihajlo Pupin İlköğretim Okulu, 2009 yılından bu yana 40 sınıfta 1120 öğrenci ve 68 öğretmenle eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Son yıllarda öğrencilerin katıldıkları spor müsabakalarında gösterdikleri başarılar sayesinde okul, Zemun bölgesindeki en başarılı okul unvanını kazandı.

Mihajlo Pupin İlköğretim Okulunda, kurulduğu yıldan bu yana sportif altyapısında bir iyileştirme yapılamadığından dolayı spor müsabakalarında üstün başarı gösteren okul öğrencilerinin sportif faaliyetlerini desteklemek ve onları kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spora daha fazla ilgi duymalarını sağlamak amacıyla TİKA tarafından çeşitli spor alet ve malzemeleri temin edildi.

Bu kapsamda; beton pinpon masası ve malzemeleri, basketbol potaları, baskılı formalar, egzersiz topları ve minderleri, atlama ipleri, bel çemberleri, badminton setleri, voleybol, basketbol, futbol ve hentbol topları, okçuluk setleri gibi birçok spor malzemesi Mihajlo Pupin İlköğretim Okulu idarecilerine teslim edildi.

Malzemelerin teslim töreninde söz alan T.C. Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, TİKA’nın Sırbistan’daki faaliyetlerinden bahsederek, Sırp bir bilim adamının adını taşıyan ve birçok spor branşında başarı gösteren Mihajlo Pupin İlköğretim Okulu öğrencilerine spor malzemeleri desteğinde bulunmaktan memnun olduklarını kaydetti.

TİKA tarafından verilen spor malzemeleri ile öğrencilerin beden eğitimi derslerine daha istekli katılım sağlayacaklarını ve spor malzemelerinin, öğrencilerin başarılarına çok önemli katkı sunacağını söyleyen Okul Müdürü Momir Filipoviç ve öğretmenler, gerçekleştirilen bu proje için Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği 3. Uluslararası Helal Turizm Kongresi İzmir'de Düzenlendi

Dünya genelinde sayıları hızla artan Müslüman turistlerin konaklama, seyahat ve tatil ihtiyaçlarının İslami kural ve inanışlara uygun şekilde karşılanmasını amaçlayan helal turizmin temsilcileri, 3. Uluslararası Helal Turizm Kongresi'nde buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği...