Haberler

16 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteklediği 3. Uluslararası Helal Turizm Kongresi İzmir’de Düzenlendi

Dünya genelinde sayıları hızla artan Müslüman turistlerin konaklama, seyahat ve tatil ihtiyaçlarının İslami kural ve inanışlara uygun şekilde karşılanmasını amaçlayan helal turizmin temsilcileri, 3. Uluslararası Helal Turizm Kongresi’nde buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afyon Kocatepe Üniversitesi, Uluslararası Helal Turizm Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Helal Akreditasyon Kurumu ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü iş birliğinde düzenlenen kongre, İzmir Seferihisar’daki Royal Teos Otel’de gerçekleştirildi.

Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkanı Yusuf Gerçeker, ilkini 2017 yılında 13 ülke ve 123 katılımcı, ikincisini 20 ülke ve 200’e yakın katılımcıyla düzenledikleri kongreyi bu sene 40 ülke ve 300’e yakın katılımcı ile düzenlendiklerini kaydetti.

Açılış sonrası düzenlenen ilk gün oturumlarında sektörel temsilciler sunum yaptı. İngiltere’den Japonya’ya çok sayıda ülkeden helal turizm profesyonelinin gözlem ve deneyimlerini aktardığı sunumlarda gelecek hedefler paylaşıldı.

Müslüman seyahat pazarı, son yıllarda birçok ülkenin pay almak için ciddi yatırımlar yaptığı stratejik bir turizm pazarı haline geldi. Müslüman nüfusun turizme yönelik ilgisindeki büyük artış, küresel turizmde otorite destinasyonları cezbediyor.

Sonraki Haber

TİKA, Güney Afrika’da Kuyumculuk ve Takı Tasarım Meslek Okulu Projesini Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Güney Afrika’nın Eastern Cape bölgesi Mdantsane kasabasında Kuyumculuk ve Takı Tasarım Meslek Okulu açıldı. TASCI (The African Show Coalition Institute) isimli STK ile iş birliği içerisinde kuruluşu...