Haberler

06 Mart 2024

TİKA’dan Sırbistan’ın Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın güneyinde yer alan ve azınlıkların yoğun olarak yaşadığı Bujanovac ve Bosilegrad sağlık merkezlerine birer adet ambulans ile Voyvodina bölgesinde yer alan Kikinda Genel Hastanesine yenidoğan kuvözleri temin edildi.

Sırbistan’ın güneyinde yer alan Arnavut azınlığın yoğun olarak yaşadığı Bujanovac Belediyesine ve Bulgar azınlığın yoğun olarak yaşadığı Bosilegrad Belediyesine birer adet hasta nakil ambulansı temin edildi. Hayata geçirilen proje ile bölge halkının daha nitelikli ve kolay sağlık hizmetlerine erişimine olanak sağlandı. Ayrıca Voyvodina bölgesinde yer alan ve Macar azınlığın yoğun olarak yaşadığı Kikinda Genel Hastanesine yenidoğan nakil kuvözü, yenidoğan yoğun bakım kuvözü ve kombine ısıtıcılı kuvöz temin edildi.

Sırbistan Sarayı’nda gerçekleştirilen teslim törenine, Sırbistan Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler Bakanı Aleksandar Martinoviç, T.C. Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Muhammed Ünal, belediye başkanları, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Yerel yönetimler destekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Türkiye’nin yerel yönetimleri desteklemeye özel önem verdiğinden bahsederek, Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler Bakanı Martinoviç’in talebinden kısa bir süre sonra söz konusu projenin TİKA tarafından hızlıca gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

İki ülke arasındaki iş birliği güçleniyor

Teslim töreninde konuşma yapan Sırbistan Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler Bakanı Martinoviç ise TİKA’nın Kikinda, Bosilegrad ve Bujanovac’da vatandaşlara yönelik sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak amacıyla değerli bağışlar sunduğundan bahsederek, bu desteğin tüm Sırbistan halkının yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi ortak faaliyetin başlangıcı olduğuna inandığını belirtti.

Martinoviç, Sırbistan ve Türkiye’nin gerçekten dost ülkeler olduğunu ifade ederek iki ülke arasında her alanda karşılıklı diyalog ve iş birliğinin daha da güçlendirilmesini umduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin insani duruşu, kalkınma projelerine yansıyor

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Ünal konuşmasında, TİKA’nın, ülkemizin küresel insani duruşunu sahada somut kalkınma projeleri ile yansıtan ve insan refahını önceleyen bir kuruluş olarak 32 yıldır faaliyetlerini yorulmaksızın sürdürdüğünü,  sağlık alanında 60’ın üzerinde projenin hayata geçirildiğini ifade etti. Konuşmasının devamında; tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Sırbistan ile gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine son verdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Veterinerlik ve Ziraat Enstitüsüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Herat Teknik ve Mesleki Eğitim Müdürlüğüne bağlı Herat Veterinerlik ve Ziraat Enstitüsünün ihtiyaç duyduğu çeşitli eğitim malzemeleri ile uygulama tabanlı üretim araç ve gereçleri düzenlenen törenle teslim...