Haberler

06 Mart 2024

TİKA’dan Afganistan’da Veterinerlik ve Ziraat Enstitüsüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Herat Teknik ve Mesleki Eğitim Müdürlüğüne bağlı Herat Veterinerlik ve Ziraat Enstitüsünün ihtiyaç duyduğu çeşitli eğitim malzemeleri ile uygulama tabanlı üretim araç ve gereçleri düzenlenen törenle teslim edildi.

TİKA tarafından temin edilen ürünler Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, TİKA Uzman Yardımcısı Anıl Çetintoprak, Herat Maarif Afgan Türk Okulları Müdürü Ahmet Duran, Herat Teknik ve Mesleki Eğitim Müdürü Celaladdin Sakib, Herat Ziraat ve Veterinerlik Enstitüsü Müdürü Humayun Ekberi ve enstitü hocalarının katıldığı törenle teslim edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu İlhan konuşmasında, “Herkesin bildiği gibi tarım ve ziraat hayatın temelidir, bunlar olmazsa hayatımız devam edemez. Kurumumuz TİKA, her zaman Afgan kardeşlerimizi desteklemeye çalışmakta ve buna hepimiz şahidiz. Biz kardeş gibiyiz, imkânlarımızı sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TİKA Herat Koordinatörü Deniz, önemli bir proje gerçekleştirdiklerini, tarım ve veterinerlik için gerekli araç-gereçler ile ekipman teminini kapsayan desteğin 2024 yılının ilk projesi olduğunu belirtti. Deniz, bundan sonraki süreçte de tarım ve mesleki eğitimi alanlarında iş birliklerinin süreceğini aktardı.

Törende konuşan Herat Ziraat ve Veterinerlik Enstitüsü Müdürü Ekberi de konuşmasında enstitünün faaliyetleri ve eğitimi hakkında bilgi verdi. Ekberi, “Afganistan hassas bir süreçten geçmekte, TİKA’nın bu önemli desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Enstitünün daha önceki dersleri teorik bir şekildeydi bundan sonra 60% uygulamalı derse geçeceğiz, temin ettiğiniz konteyneri kullanarak veterinerlik kliniği açacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Azerbaycan’da Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Travmatoloji ve Ortopedi Enstitüsü ev sahipliğinde Bakü’de “Azerbaycan – Türkiye Ortopedi Günleri” düzenlendi. TİKA, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Travmatoloji...