Haberler

30 Nisan 2024

TİKA’dan Tacikistan’da Faaliyet Gösteren Türkçe Eğitim Öğretim Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Duşanbe’de bulunan Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’nin (TÖMER) altyapısına katkı sağlamak amacıyla merkezin tüm sınıfları akıllı tahtalar ile donatıldı.

Merkezde gerçekleştirilen törene, T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Ethem Ünal, Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi Müdürü Haydar Deveci, TÖMER hocaları ve öğrenciler katıldı. 

Duşanbe Büyükelçiliğimize bağlı olarak 1995 yılından buyana Tacik vatandaşlarına Türkçe öğretilmesine yönelik ücretsiz kurslar düzenleyen ve yılda yaklaşık 1000 öğrencinin Türkçe öğrendiği merkezde, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 8 öğretmen görev yapıyor. Tacikistan’da halihazırda Türkçe eğitimi verilen tek merkez özelliğine sahip TÖMER, iki ülke halkları arasında dostluk bağlarının güçlendirilmesi, Türk kültürünün tanıtılması ve Tacikistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarına ihtiyaç duydukları Türkçe konuşan personeli sağlaması yönüyle önem arz ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğol Çocuklara Müzik Sınıfı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’un  Sühbaatar Belediyesi 248 No’lu Kreşi’nin Müzik Sınıfını modern ekipmanlarla donattı. Başkent Ulanbator’un çadır mahallesinde bulunan 248 No’lu kreşi 3 sınıfı ile 150 çocuğa eğitim hizmeti...