Haberler

24 Haziran 2024

TİKA Sri Lanka’da “Cezeri Studio” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sri Lanka’nın Oluvil şehrinde bulunan Sri Lanka Güney Doğu Üniversitesine “Cezeri Studio” kurdu.

“Bilim ve Teknoloji Eğitim Programı (BİTEP)” kapsamında 13. yüzyılda yaşamış olan dünya otoritelerince “Robotların Babası” olarak kabul edilen ve “Kendin Yap” akımını başlatan İsmail El Cezeri’den ilham alınarak oluşturulan “Cezeri Studio”, TİKA ve Sri Lanka Güney Doğu Üniversitesi (SEUSL) iş birliğinde kuruldu.

Ekipmanları arasında bilgisayar, 3D yazıcılar, CNC lazer kesim cihazı, robotik eğitim setleri ile çeşitli mekanik-elektronik araç ve gereçlerin bulunduğu Cezeri Studio’da mühendislik ve teknoloji fakülteleriyle Bilgi Teknolojileri (IT) bölümlerinden 13 akademisyen ve 5 öğrenciye TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlarca 2 hafta boyunca 3D tasarım, robotik kodlama ve cihaz kullanımı ile ilgili eğitimler verildi.

Eğitimlerde katılımcılara, 3D tasarım, 3D yazıcı kullanımı ve diğer imalat teknikleriyle elektro-mekanik projeler geliştirebilme becerileri kazandırıldı.

Eğitim programını başarıyla tamamlayan 18 katılımcıya sertifikaları düzenlenen törende verildi.

Sertifika törenine katılan SEUSL Rektör yardımcısı Prof. Dr. A. Rameez ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Dr. UL. Abdul Majeed “Cezeri Studio’nun üniversitelerine kurulmasından duydukları memnuniyeti belirtti.

Sonraki Haber

 “4. Türk Dünyası Ortopedi Ve Travmatoloji Kongresi” TİKA’nın Destekleri İle Kırgızistan’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği iş birliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “4. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi” düzenlendi. 5-8 Haziran...