Haberler

27 Mayıs 2024

TİKA’dan Türk Dünyası Paneline Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi (TÜDİFAK) tarafından “Türk Dünyasında Yeşil ve Döngüsel Ekonomi: Geçiş için Yol Haritası” konulu Türk Dünyası Paneli Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi.

Azerbaycan’da 2024 yılının “Yeşil bir dünya için dayanışma yılı” ilan edilmesi vesilesiyle Bakü’de bu yıl 6.’sı düzenlenen Ekonomi ve Yönetim Alanında Araştırmacıların Uluslararası Bilimsel Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen panele Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden alanında uzman akademisyen ve araştırmacılar katıldı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hayati Beşirli’nin yaptığı panelde, Prof. Dr. İlhan Öztürk, Prof. Dr. Maria Koçkorbayeva, Prof. Dr. Dinmuhammed Kelesbayev ve Prof. Dr. Ayfer Gedikli ülkelerindeki yeşil ekonomi alanındaki çalışmaların, hayata geçirilen projelerin başarıları ve sonuçları ile ilgili sunumlar yaptı.

Panelde konuşan Prof. Dr. Gedikli, Türkiye’de gerçekleştirilen ve dünyada bu alanda uygulanan başarılı örneklerden olan “Sıfır Atık” projesi hakkında katılımcılara bilgiler aktararak yeşil ekonomi adına olumlu etkilerinden bahsetti.

TÜDİFAK dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Türk Dünyası ve kardeş ülkeler arasında birçok alanda hayata geçirilen iş birliği çalışmalarına her zaman destekte bulunan TİKA’ya panele desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA Pakistan'da Engellilerin Hayatını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), engellilerin güçlendirilmesine destek olmak amacıyla teminini gerçekleştirdiği 20 adet akülü tekerlekli sandalye, zihinsel ve fiziksel engellilere yönelik rehabilitasyon ve bakım hizmeti veren Darul Sukun Rehabilitasyon Merkezine düzenlenen törenle...