Haberler

18 Nisan 2024

TİKA’dan Vietnamlı Öğrencilere Ulaşım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vietnam’da faaliyet gösteren An Phu Kadın Birliği ve An Giang İslam Topluluğu iş birliğinde; eğitim çağındaki çocukların okullarına ulaşım sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla 300 öğrenciye bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi.

Vietnam’da düşük gelirli ailelerin kız çocuklarının okula devam etme oranlarının düşüklüğü, çocukların aile ekonomisine katkıda bulunmaları için okula geç başlamaları ve erken yaşta evlenmeleri gibi toplumsal sorunları ortaya çıkarıyor. Bu sorunlardan biri de “ulaşım problemi” olarak biliniyor. Özellikle kırsal bölgelerde toplu taşıma imkânları olmayan kız çocukları okula gidemiyor ve erken yaşta iş gücü olarak kullanılıyorlar.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje sayesinde, temel insan haklarından biri olan eğitime erişim hakkını birçok öğrenci için mümkün hale getirildi.

“Artık okula yürümek zorunda değilim”

Vietnam’da yaşayan 14 yaşındaki Nguyen Truc, 6. sınıfta eğitim aldığını ve okula gitmek için her gün saatlerce yürüdüğünü ifade etti. TİKA’nın projesi kapsamında kendisine bir bisiklet verildiğini belirten Nguyen, artık okula yürümek zorunda olmadığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Bisikletin ona zaman kazandırdığını ve böylece ailesine ev işlerinde de yardımcı olabildiğini söyledi.

Nguyen, “Artık okula yürümek zorunda değilim ve bu bana zaman kazandırıyor. Böylece ailemize ev işlerinde de yardımcı olabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Düzenlediği Sempozyumda “Geçmişten Günümüze Türk-Macar İlişkileri” Değerlendirildi

"Türk-Macar Kültür Yılı" olarak ilan edilen 2024 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Geçmişten Günümüze Türk-Macar İlişkileri” konulu sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyum, 18 Nisan 2024 tarihinde Eötvös Lorand Üniversitesinde (ELTE) düzenlendi. T.C. Budapeşte...