Haberler

19 Nisan 2024

TİKA’nın Düzenlediği Sempozyumda “Geçmişten Günümüze Türk-Macar İlişkileri” Değerlendirildi

“Türk-Macar Kültür Yılı” olarak ilan edilen 2024 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Geçmişten Günümüze Türk-Macar İlişkileri” konulu sempozyum gerçekleştirildi.

Sempozyum, 18 Nisan 2024 tarihinde Eötvös Lorand Üniversitesinde (ELTE) düzenlendi.

T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ve TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Muhammed Ünal’ın katılım sağladığı sempozyuma, Türkiye’den ve Macaristan’dan çok sayıda tarihçi ve akademisyen katıldı.

Sempozyumun açış konuşmasını gerçekleştiren TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Ünal, iki ülke arasındaki güçlü ilişkilere kültürel alanda da ivme kazandırmak amacıyla Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında TİKA olarak dört projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

Ünal, tarih, dil ve ortak kültürel değerlerimiz üzerine Türkiye ve Macaristan’da birbirinden değerli çalışmalar yürüten akademisyenleri bir araya getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

T.C. Budapeşte Büyükelçisi Ekşioğlu ise iki devlet arasında 18 Aralık 1923 tarihinde İstanbul’da imzalanan Dostluk Antlaşması ile yeniden tesis edilen dostane ilişkilerin 100. yılında da hız kesmeden, daha da artan bir ivme ile devam etmesinden gurur duyduklarını söyledi.

Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Pal Fodor, Prof. Dr. David Geza, Prof. Dr. Sandor Papp gibi alanında uzman hocaların sunum yaptığı sempozyumda Türk ve Macar ilişkileri derinlemesine ele alındı.

Sempozyum, Türkiye’den ve Macaristan’dan katılan akademisyenlere plaketlerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Sempozyumda gerçekleştirilen sunumlar

Sempozyumda Prof. Dr. İlber Ortaylı “Macaristan ve Osmanlılık: Reformların Değerlendirmesi”, Prof. Dr. Géza Dávid “Osmanlı Macaristan’ında Kaza ve Nahiyeler”, Prof. Dr. Mária Ivanics “Osmanlı Ordusunun Yardımcı Kuvvetleri: Tatarlar”, Prof. Dr. Pál Fodor “Çağdaş Bir Macar Tarihi Destanında 16. Yüzyılın Başlarındaki Osmanlı-Safevi Savaşlarının Yankıları”, Prof. Dr. Sándor Papp “Divan-ı Hümayun’un Macar Asılli Baş Tercümanı Zülfikar Efendi ve İstanbul’daki Bağlantıları”, Doç. Dr. Özgür Kolçak “Osmanlı Anlatı Kaynaklarında Macaristan”, Prof. Dr. Melek Çolak “Atatürk Döneminde Türkiye’de Macar Uzmanlar”, Dr. Gábor Fodor “Cumhuriyetin İnşasındaki İlk Macarlar: Levente Wágner Örneği”, Doç. Dr. Yücel Namal “Cumhuriyet Dönemi Türk-Macar Diplomatik Ziyaretleri”, Doç. Dr. Emre Saral “Türk Millî Kimliğinin Oluşumunda Macarların Rolü”, Dr. Yunus Kobal “Birinci Dünya Savaşı Sonrası Türkiye ve Macaristan’da Düzeni Kurma Çabaları”, Dr. Zoltán Egeresi “2010 Yılından Günümüze Türk -Macar İlişkileri” ve Dr. Türkan Özkan “Uluslararası Alanda Barış ve Güvenliğin Korunması Bağlamında Macaristan-Türkiye İlişkileri: Ortaklıklar ve Gelecek İçin Beklentiler” konulu sunumlar yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Afrika Birliği ile İş Birliğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bugüne kadar Etiyopya'nın farklı bölgelerinde hayata geçirdiği 200'e yakın projeye bir yenisini ekledi. TİKA Addis Ababa Program Koordinasyon Ofisi, Afrika Birliği (AfB) ile geliştirdiği projeyi hayata geçirerek Türkiye...