Haberler

05 Haziran 2024

TİKA’nın Desteğiyle Afganistan’da “Dericilik Atölyesi” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın batı bölgesinde faaliyet gösteren Herat Kadın Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde “Dericilik Atölyesi” kuruldu.

TİKA’nın sağladığı deri işleme makineleri ve gerekli teknik ekipmanlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Teslim törenine; T.C. Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Afganistan Batı Bölgesi UNWomen Sorumlusu Claire van Loveren, Herat Kadın Ticaret Odası Başkanı Behnaz Selçuki ve Herat Afgan-Türk Maarif Vakfı Kız Okulu Müdürü Merziye Muhammedi katıldı.

T.C. Herat Başkonsolosu İlhan, Türkiye’nin her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu, bundan sonraki süreçlerde de Afganistan halkının yanında olmaya devam edeceklerini ve Türkiye’nin tecrübelerini paylaşmayı sürdüreceklerini belirtti.

TİKA Herat Koordinatörü Deniz, meslek dalları ve gruplarını TİKA’nın her zaman öncelik verdiğini belirterek, üretim ve istihdama yönelik projeler üzerinde çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Deniz, Afganistan’ın ham deri açısından zengin olduğunu ancak bu derilerin işlenememesi nedeniyle yurt dışına satıldığını, işlenmiş deri olarak geri alınan ürünler için ise yüksek meblağlar ödendiğini vurguladı. Bu kapsamda kurulan deri atölyesinde ham derinin işlenerek kemer, cüzdan, çanta, terlik gibi ürünlerin üretileceğini ve bu konuda mesleki kurslar düzenleneceğini belirtti.

Herat Kadın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuki ise TİKA’nın sürekli iş birliğine dikkat çekerek Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti. Selçuki, yapılan destek sayesinde yerel ve uluslararası pazarda satışa sunulacak ürünlerin kalitesinin ve çeşitliliğinin artacağını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen “10 Temel Eser Projesi” kapsamında, Kuzey Makedonya'daki 28 belediyede Türkçe eğitim veren 64 okul kütüphanesine 10.000 (1.000 set) kitap dağıtıldı. İlk etabı 2020 yılı ve ikinci...