Haberler

04 Temmuz 2024

TİKA’nın Desteğiyle Bakü’de Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) ile Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ) iş birliğinde başlatılan proje kapsamında Bakü’de “Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Oryantasyon Eğitimi” düzenlendi.

“ASBÜ Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Araştırma Ekosisteminden Bakü Devlet Üniversitesine Deneyim Paylaşımı ve Teknik Destek Verilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim programı 1 – 2 Temmuz 2024 tarihlerinde TİKA’nın desteğiyle Bakü’de gerçekleştirildi.

ASBÜ Sosyal İnovasyon Merkezi tarafından düzenlenen eğitim ASBÜ SİM Müdürü Prof. Dr. Erdal Akdeve ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çetin Önder tarafından verildi.

Sosyal inovasyon, girişimcilik, ekosistem ve sosyal etki araştırma yöntemleri konularında gerçekleştirilen oryantasyon eğitimine BDÜ’nün çeşitli fakültelerini temsil eden akademisyenler katıldı.

Projenin uygulama sürecinde taraflar arasında temel kavram ve olgularda ortak dilin geliştirilmesini amaçlayan eğitimin devamında projenin amacına ulaşmasına yönelik durum tespiti, paydaş analizi, strateji geliştirme ve sürdürülebilirlik faaliyetleri ve etkinliklerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

2023 yılında ASBÜ ve BDÜ arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde başlatılan çalışmalar kapsamında, sosyal bilimlerdeki paradigma değişimi uyarınca güncel toplumsal ihtiyaçlara odaklanan disiplinler arası araştırmaların tasarlanması, geliştirilmesi ve toplum hizmetine sunulmasını amaçlayan bir ekosistemin kurulması destekleniyor. Bu sayede Türkiye ve Azerbaycan’ın akademik çevreleri arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistan’da Bitki Moleküler Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Mansehra şehrinde bulunan Ulusal Çay ve Yüksek Değerli Bitkiler Araştırma Enstitüsünde kurulan “Bitki Moleküler Laboratuvarı” düzenlenen törenle açıldı. Moleküler Laboratuvarın açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Dr....