Haberler

23 Mayıs 2024

TİKA’nın Desteğiyle Üsküp’te “İnsan Hakları Hukuku” Konulu Uluslararası Program Düzenlendi

Türkiye Adalet Akademisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hâkimler ve Savcılar Akademisi iş birliğinde, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen “İnsan Hakları Hukukunda Güncel Meseleler Uluslararası Eğitim Programı ve Sunum Yarışması” tamamlandı.

Türkiye, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Hırvatistan, Kosova, Karadağ, Romanya ve Sırbistan’dan hakimler, savcılar, akademisyenler ve hâkim adaylarının katılımıyla gerçekleşen program kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarına ilişkin sunum yarışmasının yanı sıra “İnsan Hakları Hukukunda Güncel Meseleler” başlıklı uluslararası eğitim programı da düzenlendi.

Programın açılışında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hâkimler ve Savcılar Akademisi Direktörü Prof. Dr. Natasha Gaber Damjanovska, Balkan coğrafyasından gelen hakim adaylarına uluslararası hukuk konusunda önemli bir tecrübe kazandırıldığını belirtti. Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ise programın Balkan ülkeleri arasındaki dayanışmayı ve iş birliğini, yargı mensupları arasındaki hukuku ve ilişkileri geliştireceğine vurgu yaptı.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Mehmet Bayrak ise “Kuzey Makedonya’daki kurumların kapasite gelişim programlarına da destek sağlıyoruz. Çünkü teknik desteklerin yanı sıra iki ülke arasındaki tecrübe paylaşımı programlarının değerli olduğunu düşünüyoruz. Bugün sadece Türkiye ve Kuzey Makedonya’dan değil Balkan coğrafyasının 9 ülkesinden hem hakim adayları hem de bu alanda çalışan üst düzey hakim ve eğitimciler bu programa katılıyorlar. Ümit ediyoruz ki bu program hem Türkiye hem Kuzey Makedonya hem de bölgedeki akademiler için faydalı ve başarılı geçecek.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında katılımcılar tarafından yapılan sunumlar, İnsan Hakları Hukuku literatürüne önemli bilimsel çalışmalar kazandırdı. Uluslararası eğitim programı sayesinde farklı bölgelerden hakim ve savcılar bir araya gelerek karşılıklı tecrübe paylaşımında bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’da "Sıfır Atık" Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gambiya’nın Brikama Belediyesine temizlik faaliyetlerinde kullanılmak üzere üç tekerlekli motosiklet, kürek, tırmık, el arabası ve çöp toplayıcılar için iş kıyafeti, koruyucu ayakkabı, eldiven, kask, koruyucu gözlük gibi ürünlerden...