Haberler

19 Nisan 2024

TİKA, Afrika Birliği ile İş Birliğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bugüne kadar Etiyopya’nın farklı bölgelerinde hayata geçirdiği 200’e yakın projeye bir yenisini ekledi.

TİKA Addis Ababa Program Koordinasyon Ofisi, Afrika Birliği (AfB) ile geliştirdiği projeyi hayata geçirerek Türkiye ile Afrika Birliği arasındaki iş birliğini ve AfB’nin kurumsal kapasitesine katkı sunmayı sürdürüyor.

TİKA tarafından AfB, AfB’ye üye ülkeler, AfB bölgesel ekonomik toplulukları, bölgesel mekanizmalar, bölgesel ve uluslararası kuruluşlara ait 324 adet vakumlu preslenmiş saçaklı bayrak ve 163 adet bayrak direği temin edildi.

Sijilmassi’den TİKA’ya teşekkür

Projenin teslim töreninde söz alan AfB Komisyonu Genel Direktörü Fathallah Sijilmassi, Türkiye’nin AfB’nin stratejik ortağı olduğunu ve son 20 yılda gerçekleşen pek çok üst düzey ziyaretler ve zirvelerin ortaklığın ne kadar derin olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AfB ortak liderliğinde üst düzey başarılara imza atıldığını kaydeden Sijilmassi, TİKA’nın AfB’nin aktif bir ortağı olduğunu ve Afrika kıtasında eğitim, sağlık, tarım, temiz su, elektrik enerjisi vb. alanlarda hayata geçirdiği projelerden dolayı teşekkürlerini sundu.

“Afrika’da birçok alanda hızlı ilerleme”

T.C Addis Ababa Büyükelçisi Berk Baran konuşmasında, 2008 yılında Türkiye’nin AfB tarafından stratejik ortak olarak ilan edilmesiyle ivme kazanan çok boyutlu Afrika’ya Açılım Politikası süreci kapsamında bölge ülkeleriyle başta siyasi ilişkiler olmak üzere ticaret, yatırımlar ve kalkınma iş birliği gibi birçok alanda hızlı ilerleme sağlandığı kaydetti.

AfB’nin kurumsal kapasitesi katkı sağlandı

TİKA Addis Ababa Koordinatörü Enver Resuloğulları ise geleneksel kalkınma yardım modellerinin yanı sıra ortak sorumluluk ve fayda içeren iş birliği ve koordinasyon odaklı projelerin de önceliklendirildiğini dile getirdi. Resuloğulları, teslimini yaptıkları proje ile AfB’nin kurumsal kapasitesine ve ülkemiz ile AfB arasındaki iş birliğine katkıda bulunulduğu aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından, AfB’nin merkez binasında düzenlenen projenin teslim programında, AfB tarafından T.C. Addis Ababa Büyükelçiliğine ve TİKA Addis Ababa Program Koordinasyon Ofisine sertifika takdimi gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te “Siber Suçlarla Mücadele Uluslararası Çalıştayı”na Destek

Türkiye Adalet Akademisi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) iş birliğinde, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen “Siber Suçlarla Mücadele Uluslararası Çalıştayı” sona erdi. Türkiye, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve...