Haberler

22 Nisan 2024

“Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi” TİKA Desteğiyle Azerbaycan’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi” düzenlendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kardiyoloji Enstitüsü organizasyonunda Türk devletlerinin önde gelen kardiyoloji uzmanlarının bir araya geldiği “Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi”nin resmi açılışına Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Teymur Musayev, Türkiye Cumhuriyetinin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycanlı Milletvekilleri ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Azerbaycan Sağlık Bakanı Musayev, kardeş ülkelerin tıp camiaları arasındaki ilişkilerin artmasının önemine vurgu yaparak, kongrenin, temsil edilen ülkelerin uzmanları arasında bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması birçok konuda faydalı bir zemin yaratacağını ifade etti.

“İşgalden kurtarılan bölgelerde hastaneler kuruldu”

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Bağcı konuşmasında, TİKA’nın dünyanın döt bir yanında ve Azerbaycan’daki faaliyetlerinden bahisle, işgalden kurtarılan bölgelerde TİKA tarafından hastanelerin kurulduğu, uluslararası bilimsel kongre ve eğitim programlarının desteklendiğini ifade etti.

Bağcı, Türk dünyasından kardiyoloji uzmanlarını bir araya getiren kongrede yapılacak müzakere ve bilgi paylaşımlarının kalp-damar hastalıklarının tedavisinde topluma sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Türkye’nin kalp nakli ameliyatı yapan ilk kadın doktoru Serap Aka, açılış konuşmasında, Kongreye desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Kongrenin açılışı daha sonra Türk devletlerinin folklor gösterileriyle devam etti.

3 gün süren kongre çerçevesinde Türkiye başta olmak üzere, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Bosna Hersek’ten davet edilen alanında uzman doktorlar, kalp hastalıkları ile ilgili birçok konuda sunumlar yapıldı. Karşılıklı tecrübe paylaşım programları düzenlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’in Mesleki Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye-Bangladeş Teknik Enstitüsünde (BTTI) sürücülük kursu, elektrik-elektronik ve sıhhi tesisat kurslarına eğitim malzemesi desteğinde bulundu. Bangladeş’in kuzeyinde yer alan ve dar gelirli ailelerin yoğun olarak yaşadığı Lalmonirhat kentinde...