Haberler

07 Mart 2024

Türk Doktorlar Tanzanya’da Sağlık Organizasyonu Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Can Veren Eller Derneği iş birliğinde Tanzanya’nın Zanzibar adasında sağlık organizasyonu gerçekleştirildi.

TİKA tarafından Afrika kıtasında sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmak, ihtiyaç duyulan sağlık operasyonlarını gönüllü olarak gerçekleştirmek, yerel sağlık personellerine bilgi aktarımında bulunmak, sağlıkta kullanılan yeni teknikleri öğretmek ve ülkeler arası dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.

TİKA ve Can Veren Eller Derneği tarafından Mnazi Mnoja Hastanesi’nde ve altı ayrı bölgede yer alan sağlık merkezlerinde gerçekleştirilen organizasyonda göz sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum ile çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarında muayene ve tedaviler gerçekleştirilerek yerel hekimlerle bilgi alışverişi yapıldı.

Yaklaşık bir hafta süren sağlık organizasyonunda 141 göz ameliyatı (katarakt) gerçekleştirilerek toplamda 566 hastaya ulaşıldı. Organizasyon dahilinde yapılan tıbbi müdahaleler yerel hekimlerle iş birliği ve bilgi aktarımıyla gerçekleştirildi. Yerel sağlık personellerine cihazların kullanımı, ameliyat teknikleri ile katarakt ameliyatı ve göz tansiyonu alanlarında ilaç ve tedavi kullanımlarına yönelik eğitimler verilerek tecrübe aktarımında bulunuldu.

Yerel makamlar, bölgede gerçekleştirilen organizasyonlara katkılarından dolayı TİKA’ya ve Can Veren Eller Derneği’ne teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türkiye ve Bosna Hersek Özel Eğitim Alanındaki Tecrübelerini Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, Türkiye ve Bosna Hersek arasında özel eğitim alanındaki tecrübelerin paylaşılması amacıyla İstanbul’da bir program düzenlendi. Bosna Hersek’in 6 kantonunda yer alan...