Haberler

01 Mart 2024

Türkiye’nin Arıcılık Alanındaki Tecrübesi Kosova’ya Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye’nin arıcılık alanındaki tecrübesini “Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Programı” kapsamında Kosova ile paylaşıyor.

“Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Programı” kapsamında, Kosova Tarım Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığına bağlı Gıda ve Veterinerlik Ajansı çalışanlarına yönelik düzenlenen “Arı Bakteriyel, Viral ve Paraziter Hastalık Etmenlerini Teşhis Metotları Eğitimi” ve “Balda Polen Analizi Eğitimi” tamamlandı.

TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen eğitimler, hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve gıda güvenliği konularında Kosova’da tek kamu kurumu olan Gıda ve Veterinerlik Ajansı’nın talebi üzerine Kosova’da düzenlendi.

Proje kapsamında, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları tarafından Gıda ve Veterinerlik Ajansı personeline balda pestisit kalıntısı ve virüs hastalıklarının teşhisinde kullanılan ileri düzeyde metotlar aktarıldı.

Kosova’nın iklim şartları ve bitki florası, arıcılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğundan, bu eğitim programlarıyla sektörde çalışan kamu kurum ve kuruluş personeline yönelik düzenlenen projelerle sektörün geliştirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Kamboçya’da Pirinç Üretimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kamboçya’da faaliyet gösteren 30 tarım kooperatifine teknik ekipman desteği verildi. TİKA ve Kamboçya Pirinç Federasyonu iş birliğinde ülkede faaliyet gösteren 30 kooperatife 70 adet pirinç dikim makinesi...