Haberler

04 Mart 2024

TİKA Kamboçya’da Pirinç Üretimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kamboçya’da faaliyet gösteren 30 tarım kooperatifine teknik ekipman desteği verildi.

TİKA ve Kamboçya Pirinç Federasyonu iş birliğinde ülkede faaliyet gösteren 30 kooperatife 70 adet pirinç dikim makinesi ve 35.000 adet çeltik büyütme tepsisi temin edildi.

Teslim töreninde Kamboçya’da faaliyet gösteren kalkınma iş birliği kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar ve tarımsal kooperatif temsilcileri hazır bulundu.

Kamboçya Pirinç Federasyonu Başkanı Okhna Chan Sokheang, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın sağladığı desteklerin ülkenin tarım politikasının somut bir örneği olduğunu belirterek TİKA’ya teşekkür etti. Ayrıca, pirinç üretiminde dünya birinciliği kazanan Kamboçya pirincinin üretimini arttırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Törende söz alan TİKA Uzmanı Burak Sarıtarla ise iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde kalkınma alanındaki iş birliğinin önemli bir rol oynadığını belirterek, projenin gerçekleşmesine katkı sağlayan kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

Törenin sonunda yararlanıcı kooperatiflere katılım belgeleri takdim edilerek etkinlik sona erdi.

Sonraki Haber

Türkiye - Afganistan Diplomatik İlişkilerinin 103. Yılına Özel "Fidan Dikim Projesi"

Afganistan ve Türkiye arasında 1 Mart 1921 tarihinde başlayan diplomatik ilişkilerin 103. yıl dönümü dolayısıyla “Afgan-Türk Dostluk Korusu”na 103 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Afganistan ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlangıcı olan 1 Mart 1921 tarihi,...