Haberler

20 Mayıs 2024

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı TİKA’nın Desteği ile Kuzey Makedonya’da kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) organizasyonunda Üsküp’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Kuzey Makedonya Türk Okulları Dönem Birincileri Programı düzenlendi.  

Kuzey Makedonya’daki Türk okullarından öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin katılımıyla düzenlenen program ile Kuzey Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun milli kültürünün korunması, yaşatılması ve Türkçe eğitimin teşviki ve güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Program kapsamında, Kuzey Makedonya’nın farklı şehir ve bölgelerinden bir araya gelen birçok öğrenci, hem 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı hem de Türk Okulları Dönem Birincileri için düzenlenen ödül törenine katıldı.

Ödül töreninde, okul yönetimleri tarafından 2023-2024 eğitim döneminde okul birincisi olarak belirlenen 23 ilkokul ve 12 lise son sınıf öğrencisi toplam 35 öğrenci ödül aldı.

Programda konuşma yapan T.C. Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, “Türkiye olarak Büyükelçilik, Milli Eğitim Bakanlığı, Maarif Vakfı, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ile eğitim alanında ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da yapmaya hazırız. Tarihi ve beşeri bağlara dayanan dostane ilişkilerin olduğu Kuzey Makedonya ile işbirliğimizin önemli bir boyutunu, eğitim alanındaki faaliyetler oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim ise konuşmasında, “Bu topraklarda yaşayan biz Türkler, kültürel mirasımızla ve dilimizle Türk kimliğimizi koruyoruz. Kuzey Makedonya Türkleri olarak Osmanlı İmparatorluğunun mirasıyla sıkı bağlarımızı koruduk ve bu topraklara derin bir kültürel zenginlik kattık.” sözlerine yer verdi.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Mehmet Bayrak da, “Kuzey Makedonya’da eğitim alan tüm öğrencilerimiz, her biriniz bizim için çok değerlisiniz. Hepinizin farklı farklı kabiliyetleri olduğunu biliyoruz. Hayatınız boyunca yaratıcılığınızı, yeteneklerinizi ve başarılarınızı göstereceğiniz çok farklı yollar sizleri bekliyor. Hiç şüphe yok ki hepiniz hem Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin birlik ve beraberlik içerisinde kalkınmasına, hem de Kuzey Makedonya’da barışçıl ve beraber yaşamanın en önemli sembolü olan Türk toplumunun refahına büyük katkı sağlayacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

Kıbrıs Türk Kültürünün Geleneksel Motifleri Bellapais Manastırı'nda Sergilendi

Akademi Sanat Derneği tarafından hazırlanan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Anne ve Nenelerimize Saygı” projesi, Bellapais Manastırı’nda gerçekleştirilen özel bir etkinlikle tanıtıldı. Proje, Kıbrıs Türk kültürünün geleneksel motiflerini ve değerlerini ön plana...