Haberler

20 Mayıs 2024

Kıbrıs Türk Kültürünün Geleneksel Motifleri Bellapais Manastırı’nda Sergilendi

Akademi Sanat Derneği tarafından hazırlanan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Anne ve Nenelerimize Saygı” projesi, Bellapais Manastırı’nda gerçekleştirilen özel bir etkinlikle tanıtıldı.

Proje, Kıbrıs Türk kültürünün geleneksel motiflerini ve değerlerini ön plana çıkarıyor.

Etkinlik kapsamında, Kıbrıs Türk kültürünün zengin mirasını yansıtan anne ve ninelerin sandıklarından çıkan dokuma çarşaflar, el dokuması kumaşlar, danteller, masa ve sehpa örtüleri ile perdeler, modern tasarım parçalarla buluşturularak sergilendi.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Akademi Sanat Derneği Başkanı Gencay Eroğlu, başta TİKA olmak üzere projeye katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti. Ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da etkinlikte bir konuşma yaparak, Kıbrıs Türk kültür, sanat ve geleneklerinin yaşatılmasının ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının büyük bir zenginlik ve başarı olduğunu vurguladı. Tatar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Kırgızistan’da TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te ikili görüşmeler ve TİKA projelerinin açılışlarını gerçekleştirdi. Kayalar, program kapsamında ilk olarak Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Sn. Ahmet Sadık...