Haberler

02 Nisan 2024

2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Anev’de Açılış Yapıldı

Türkmenistan’ın tarihi Anev şehrinin 2024 yılında Türk Dünyası’nın Kültür Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Törenler, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığının himayelerinde Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın ev sahipliğinde TÜRKSOY ve TİKA’nın destekleriyle hayata geçirildi.

Aşkabat ve tarihi Anev şehri, çok sayıda uluslararası kuruluşların temsilcileri, bilim, kültür ve sanat camiasının tanınmış simaları, ünlü medya kuruluşlarından basın mensupları gibi çok sayıda misafire ev sahipliği yaptı.

Açılış törenine, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Mihricemal Mammedova, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, Türk Kültür ve Miras Vakfı Genel Başkanı Aktoti Raimkulova, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Yerbol Alikulov, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakan Yardımcısı Marat Tagayev, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Murodjon Macidov, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Macaristan Hükümeti Devlet Komiseri ve Milletvekili Péter Hoppál ve Türk Dünyası’ndan çok sayıda davetli katıldı. 

Anev 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, “III. Türk Dünyası Müzeleri Buluşması” ve “Kadim Anev Medeniyeti” uluslararası konferansı düzenlendi.

Anev şehrinin tarihi ve arkeolojik önemine ilişkin çeşitli sunumların yapıldığı “Kadim Anev Medeniyeti” uluslararası konferansın açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, Türk kültür tarihi ve medeniyetinde kadim Türkmenistan’a ve onun önemli bir kültür havzası olan Anev’e özel bir parantez açılması gerektiğini belirtti. 

Programın son gününde ise TÜRKSOY üyesi ülkeler ve Türkmenistan Televizyon, Radyo Yayıncılığı ve Sinematografi Devlet Komitesi’nin partner ülkelerinden medya temsilcilerinin katılımıyla “Türkmen Toprağı – Kadim Medeniyetlerin Merkezi” medya forumu gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'da 600 Aileye Gıda Paketi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2024 Ramazan programları çerçevesinde Afganistan'ın batı bölgesinde yer alan Herat, Nimruz, Farah ve Badğis vilayetlerinde yaşayan ihtiyaç sahibi 600 aileye gıda paketi desteğinde bulundu. TİKA ve Badğis, Nimruz...