Haberler

12 Haziran 2024

3. Türk Dünyası Genç Tarihçileri Yaz Çalışmasına TİKA Desteği

Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde “3. Türk Dünyası Genç Tarihçileri Yaz Çalışması” programı gerçekleştirildi.

“3. Türk Dünyası Genç Tarihçileri Yaz Çalışması” programı kapsamında, genç tarihçiler Sivas, Ankara ve İstanbul’da düzenlenen eğitim programlarına katıldılar. Programın Ankara kısmında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde “16. Yüzyılda Türkiye ve Türk Dünyası ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları” konulu sempozyum düzenlendi.

“16. yüzyılda Türkiye ve Türk Dünyası” ile “Dil Fakültesi’nde Özbekçe öğretiminin tarihi ve metodolojisi” başlıklı sunumların gerçekleştirildiği programda, TİKA’nın Özbekistan’da yürüttüğü projelere ilişkin bilgilendirmelerde bulunuldu.

Sunumların ardından Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsünün genç araştırmacıları, akademisyenlerle bilimsel araştırma konuları hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Sempozyumun son oturumunda, katılımcılar merak ettikleri soruları konuşmacılara sorma fırsatı buldu.

Ankara, Sivas ve İstanbul’da eğitimlere katıldılar

Türk dünyası tarihçilerini yetiştirmek, bilgilerini artırmak, becerilerini geliştirmek, usta-çırak geleneklerini korumak, genç bilim adamları arasındaki iş birliğini sağlamak ve Türk dünyası tarihini sistematik olarak incelemek amacıyla Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü uzmanlarından oluşan 20 kişilik ekip ülkemizde Ankara, Sivas ve İstanbul’da düzenlenen eğitim programlarına katılarak bilgi ve deneyim paylaşımında bulundular.

Sonraki Haber

TİKA ile KOICA Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Güney Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı Ankara’da imzalandı. TİKA’nın Ankara’da bulunan merkezinde düzenlenen imza törenine TİKA Başkanı Serkan Kayalar, KOICA Başkanı...