Haberler

06 Mayıs 2024

“31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri” Soydaşlarımızın Katılımıyla Kuzey Makedonya’da Düzenlendi

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kuzey Makedonya’da düzenlenen 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, Balkanlar ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen soydaşlarımızın katılımıyla Çalıklı köyünde gerçekleştirildi.

Kuzey Makedonya’daki Türk kültürünün geleneksel temsili olarak öne çıkaran 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, bu yıl TİKA, T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve HID-BAH-ŞEN Derneği tarafından organize edildi.

31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne, Kuzey Makedonya önceki dönem Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, Kuzey Makedonya Kültür Bakan Yardımcısı Onur Ali, T.C. Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinovski, TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Çalıklı Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali Başkanı Dr. Şenol Tahir, Kuzey Makedonya milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katılım gösterdi.

T.C. Üsküp Büyükelçisi Ulusoy yaptığı konuşmasında “Aynı coğrafyayı ve tarihi paylaşan, kültürleri iç içe geçmiş bulunan ülkelerimiz arasındaki müstesna ilişkilerin bir tezahürü de her yıl baharın gelişini kol kola kutlamamızdır. Türkiye’nin sınırlarının ötesinde olsa da gönlümüzde yer alan Makedonya Türkleri ilişkilerimizi daha da özel kılmaktadır. Kadim kültürümüze sahip çıkarak bu toprakların zenginliğine katkı sunmaktadırlar.” ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’da eğitim, sağlık, tarım ve kültürel iş birliği alanlarında yaklaşık 1200 proje gerçekleştirdiklerini kaydeden TİKA Üsküp Koordinatörü Bayrak, “Bu coğrafyanın asırlardır ayrılmaz bir parçası olan, bulunduğu bölgelerde barışın, huzurun ve beraber yaşamanın en önemli temsilcileri olan Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun kültürel geleneklerinin korunması ve yaşatılmasını önemsiyor, yapılan faaliyetleri TİKA olarak destekliyoruz.” dedi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf ise “Türk dünyasının her yanında olduğu gibi Balkanların her köşesinde bu etkinlikleri birlikte yapacağız. Bugün burada icra ettiğimiz programın ruhuyla çok örtüşüyor. Bütün Türk devletlerinde, Türk topluluklar arasında, Türklerin binlerce yıldır üretmiş olduğu kültürel değerleri, birbirine tanıtmak, dünyaya tanıtmak, risk altındaki kültürel değerlerimizi korumak, geliştirmek ve güçlendirmek üzere çok sayıda program hayata geçiriyoruz.” dedi.

Şenlikler kapsamında Türkiye, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova, Batı Trakya, Romanya ve Bulgaristan’dan gelen halk oyunları ekipleri gösterilerini sergiledi. Ayrıca festival kapsamında oluşturulan sergi alanında TİKA’nın Kuzey Makedonya’da uyguladığı sürdürülebilir tarım projelerinden ürünler bölge halkı ve katılımcılara ikram edildi. Şenlikler, 41. Geleneksel Yağlı Güreşler müsabakaları ile devam etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ugandalı Balıkçılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uganda’nın kuzeybatısında yer alan Yumbe şehrine faaliyet gösteren balıkçılara, üretim kapasitelerini arttırmak amacıyla pelet yem makinesi temin edildi. Ülkenin en fakir ikinci bölgesi konumunda bulunan kuzeybatıda yer...