Haberler

06 Mayıs 2024

TİKA’dan Ugandalı Balıkçılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uganda’nın kuzeybatısında yer alan Yumbe şehrine faaliyet gösteren balıkçılara, üretim kapasitelerini arttırmak amacıyla pelet yem makinesi temin edildi.

Ülkenin en fakir ikinci bölgesi konumunda bulunan kuzeybatıda yer alan Yumbe şehrinde, Yumbe Milletvekili Avako Melisa Naima Gule öncülüğünde şehrin kalkınması noktasında çalışmalar yapan ACOSED kalkınma programı ile ülkenin 3 numaralı ihracat kalemi olan balık ürünleri noktasında önemli çalışmalar yapılıyor.

3 tona yakın üretim

Yaklaşık 100 kadar balıkçının faaliyet gösterdiği bölgede yüksek yem maliyetleri nedeniyle TİKA tarafından temin edilen pelet yem makinesi ile günlük 3 tona yakın üretim kapasitesine ulaşılıyor. Proje ile başta Yumbe şehri olmak üzere 10 farklı şehir ile birlikte Kongo ve Güney Sudan sınırlarındaki yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren balıkçılara da ulaşılması hedefleniyor.

Yumbe şehri balık çiftliği alanında örnek olmak istiyor

Teslim törenine katılan Yumbe Milletvekili Avako Melisa Naima Gule, burada yaptığı konuşmasında “Çalışkan Yumbe insanı için bugün devrim niteliğinde bir gündür. Türkiye’nin bizlere vermiş olduğu bu desteği unutmayacağız. Unutmadığımızı göstermek için de çalışkanlığımızın üzerine biraz daha koyarak Yumbe’mizin balık çiftliği noktasında örnek bir bölge olmasını sağlayacağız.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Pakistan’da Arama Kurtarma Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, İHH İnsani Yardım Vakfı Afet Yönetimi ve Sindh İzciler Birliği iş birliğinde Tharparkar bölgesindeki Karoonjhar dağlarında İleri Arama Kurtarma Eğitimi gerçekleştirildi. Bir hafta süren eğitim, Karaçi’de bulunan...