Haberler

25 Haziran 2024

 “4. Türk Dünyası Ortopedi Ve Travmatoloji Kongresi” TİKA’nın Destekleri İle Kırgızistan’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği iş birliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “4. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi” düzenlendi.

5-8 Haziran tarihleri arasında Bişkek’te TİKA’nın destekleri ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği ile Kırgızistan Anesteziyoloji Derneği iş birliğinde düzenlenen kongreye; Türkiye ve Kırgızistan’ın yanı sıra, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Bosna Hersek ve Kosova ile özerk Türk Cumhuriyetlerinden çok sayıda bilim insanı katılım sağladı.

“Travma, Artroplasti, Ortopedik Anestezi, Omurga, Kıkırdak Yaralanmaları, Psödoartroz Cerrahisi, Çocuk Ortopedisi, Ortopedik Onkoloji, Artroskopi” gibi ana konuların ele alındığı kongre kapsamında, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 6 öğretim üyesi ile Kırgızistanlı 2 uzman ve 2 asistan eğitmen tarafından “Ultrason Kılavuzluğunda Rejyonal Anestezi” eğitimi de verildi.

Özellikle son yıllarda popülerlik kazanan ve son 10 yılda kullanımı hızla artan “Ultrason Kılavuzluğunda Rejyonal Anestezi”, hasta bakımını iyileştirme, hastanede kalış süresini kısaltma ve genel anestezi sırasında atmosfere salınan anestezik gazların çevresel etkilerini azaltma konusunda önemli faydalar sağlıyor.

80 anestezi uzmanının katıldığı eğitimlerde teorik oturumların ardından katılımcılar dört gruba ayrılarak uygulamalı ultrasonografik anatomi eğitimleri aldı. Eğitim kapsamında katılımcılar kongre süresince, farklı hastanelerde hazırlanan hastalar üzerinde ağrısız doğum, spinal anestezi, epidural anestezi ve periferik sinir blokları gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirdi.

Kongre, başta Kırgızistan’daki sağlık çalışanları olmak üzere katılımcı ülkelerdeki sağlık çalışanlarının mesleki bilgi ve deneyimlerini artırmayı, alandaki yeniliklere hâkim olmalarını ve ülkeler arasındaki sağlık iş birliğini geliştirmeyi amaçladı.

TİKA’nın destekleri ile Bişkek’te gerçekleştirilen kongreye kapsamında ayrıca Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) eğitim takımı tarafından “Ortopedik Anestezi ve Ağrı Yönetimi” eğitimi de verildi. Türk Dünyası’ndan katılan ortopedistler ve Kırgız anestezi uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen eğitim, her iki tıp disiplini arasındaki iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mesleki bilgi paylaşımı sağladı.

TİKA’nın destekleri ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen kongre Kırgızistan Sağlık Bakanlığı ve tıp mensupları tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Etkinlikler, Türkiye ve Kırgızistan arasında sağlık alanında geleceğe yönelik bilimsel ve akademik iş birliklerinin temellerinin atılmasına da olanak sağladı.

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan’da Ziraat Lisesine “Biyoloji Laboratuvarı” Kurdu

Moğolistan Ziraat Üniversite bünyesinde, 2023 yılında açılan Ziraat Lisesine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından biyoloji laboratuvarı kuruldu. Moğolistan’da ziraat alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Moğolistan Ziraat Üniversitesi bünyesinde 2023...