Haberler

25 Haziran 2024

TİKA Moğolistan’da Ziraat Lisesine “Biyoloji Laboratuvarı” Kurdu

Moğolistan Ziraat Üniversite bünyesinde, 2023 yılında açılan Ziraat Lisesine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından biyoloji laboratuvarı kuruldu.

Moğolistan’da ziraat alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Moğolistan Ziraat Üniversitesi bünyesinde 2023 yılında Ziraat Lisesi kuruldu. TİKA yeni açılan lisede ekipman eksikliğinden dolayı sadece teorik bilgilerle eğitim alan öğrencilere destek olmak amacıyla modern ekipmanlarla donatılan bir biyoloji laboratuvarı kurdu.

Proje kapsamında laboratuvar, bitki yetiştirme kabini, dijital mikroskop, biyolojik mikroskop, stereo mikroskop, deney tüpleri, toprak nemi, ısısı ve mineral ölçme cihazları, bitki lambaları, analitik teraziler gibi birçok ekipmanla donatıldı.

Ziraat Lisesi Müdürü Tsolmonbaatar Tserendejid, laboratuvarın kurulumu ile ilgili TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini ifade ederek, TİKA’nın hızlı ve etkili bir şekilde projeyi tamamladığını vurguladı. Müdür Tserendejid, biyoloji derslerinin uygulamalı olarak verilmesinin önemine değinerek, bu laboratuvarın hem biyoloji hem de kimya derslerinde kullanılabileceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Somali’de tarımsal kalkınmayı desteklemek için Kaabe Çiftçi Kooperatifine zirai ilaçlar, gübre ve patates tohumu temin edilerek sulama sistemi kuruldu. Somali’de ithal ve pahalı bir ürün olan patatesin...