Haberler

14 Haziran 2024

6. Etnospor Kültür Festivalinde 12 Ülkenin Mutfağından Örnekler Tanıtıldı

06-09 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “6. Etnospor Kültür Festivali” kapsamında Türk İşbirliği ve Koordianasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan “TİKA Evrensel Tatlar” standında 12 ülkenin yöresel lezzetleri sunulup hediyelik eşyaları ve kültürel objeleri sergilendi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından 2016 yılından bu yana düzenlenen ve çeşitli etkinliklerle farklı kültürleri ve geleneksel spor dallarını bir araya getiren Etnospor Kültür Festivali’nin altıncısı bu sene İstanbul’da gerçekleştirildi. 06-09 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festivale 1 milyondan fazla ziyaretçi katılım sağladı.

Festival kapsamında TİKA tarafından “Evrensel Tatlar” adıyla kurulan stantlarda dört gün boyunca 12 farklı ülke mutfağından örnekler ziyaretçilere ikram edildi. Her ülkenin yöresel lezzetlerinin yanı sıra kültürlerini tanıtıcı kıyafetler, hediyelik eşyalar ve milli objeler de sergilendi.

Etkinliğe yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler Tanzanya, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Afganistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğolistan, Cezayir, Lübnan, Tunus ve Sudan’a ait kültürleri tanıma fırsatı bularak farklı lezzetleri deneyimledi. Hem ülkeler ve sergilenen ürünler, hem de sunulan yemek, içecek, meyve ve atıştırmalıklarla ilgili bilgi alınan stantlara özellikle gençler ve çocuklar büyük ilgi gösterdi.

TİKA, düzenlediği etkinlikler ve hayata geçirdiği projelerle farklı kültürlerin tanışmasına ve gönül coğrafyamızdaki ülkelerle dostluk köprülerinin kurulmasına katkı sağlamaya devam ediyor

Sonraki Haber

Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Kongresi İstanbul’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Yeditepe Üniversitesi ve Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi iş birliğiyle düzenlenen 1. Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Kongresi'nde dünyanın önde gelen beyin cerrahları İstanbul’da buluştu. Yüzyılın Beyin Cerrahı olarak anılan Prof. Dr. M....