Haberler

14 Haziran 2024

Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Kongresi İstanbul’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Yeditepe Üniversitesi ve Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi iş birliğiyle düzenlenen 1. Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Kongresi’nde dünyanın önde gelen beyin cerrahları İstanbul’da buluştu.

Yüzyılın Beyin Cerrahı olarak anılan Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına kurulan akademi, Yaşargil’in mikronöroşirürji alanındaki öncü çalışmalarını ve olağanüstü katkılarını onurlandırarak, genç bilim insanlarına ışık tutmayı amaçlıyor.

Başkanlığını Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ossama Al-Mefty’nin yaptığı akademinin ilk kongresi İstanbul’da düzenlendi. Dünyanın önde gelen beyin cerrahlarının bir araya geldiği ve beyin cerrahisi alanındaki son gelişmelerin ele alındığı etkinlikte, Yaşargil’in tıp dünyasında bıraktığı kalıcı etkiler konuşuldu.

Bilimsel programı takip etmek üzere tüm dünyadan yüzlerce beyin cerrahının İstanbul’da bulunduğu organizasyonda çok sayıda konuşmacı yer aldı. Kongre Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe moderatörlüğünde gerçekleştirilen basın toplantısında, Prof. Dr. Ossama Al-Mefty (Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Başkanı – Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD), Prof. Dr. Ali F. Khrist (Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi Genel Sekreteri – Arkansas Beyincerrahi Enstitüsü, ABD) ve Prof. Dr. Mustafa Başkaya (Kongre Bilimsel Komite Başkanı – Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi, ABD) hazır bulundu.

4 gün süren toplantılara dünyanın 56 farklı ülkesinden yaklaşık 600 hekim katıldı. 40 yaş altındaki yaklaşık 200 yabancı bilim insanını kongreye ücretsiz olarak katılma imkanı buldu.

Sonraki Haber

Özbekistan’da Balıkçılığın Geliştirilmesine Yönelik Tecrübe Paylaşım Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "Özbekbalıkendüstri" derneği üyesi 17 Özbekistanlı katılımcıya Türkiye'nin balık yetiştiriciliği konusundaki deneyimleri aktarıldı. TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü iş birliğinde, Akdeniz Su Ürünleri...