Haberler

29 Mayıs 2024

Acil Tıpta Yenilikler ve Güncel Bilgiler Antalya’da Düzenlenen Kongrede Konuşuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen 20. Ulusal Acil Tıp, 11. Kıtalararası Acil Tıp ve 11. Uluslararası Yoğun Bakım ve Acil Kongreleri sona erdi.

Kongre, Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından 15-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında Side-Antalya’da bulunan Starlight Hotel’de gerçekleştirildi.

Kongreye, Dünya Acil Tıp camiasının en önemli derneklerinden World Academic Congress of Emergency Medicine (WACEM) ve The American Academy of Emergency Medicine (AAEM) dahil olmak üzere yaklaşık 40 uluslararası dernek katıldı.

WACEM Başkanı Prof. Dr. Sagar Galwankar, ATUDER Başkanı Prof. Dr. Başar Cander ile birlikte kongrenin açılış paneli olan ‘Resusitasyon’ panelinin moderatörlüğünü yaptı.

Acil ultrasonunun öncüsü ve acil tıpla ilgili kılavuz kitapların baş editörü olan Prof. Dr. John Ma, ‘Acil ultrason ve Acil Tıbbın gelişimi’ başlıklı uydu panelinde tecrübelerini paylaştı.

AAEM Başkanı Prof. Dr. Lisa Moreno-Walton, ‘Gebelikte resüsitasyon ve pediatrik resüsitasyon’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

REBOA (Resuscitative Endovascular Balloon Occlusion of Aorta) konusunda dünya çapında ünlü olan Prof. Dr. Yosuke Matsumura ise klinik deneyimlerini paylaştı.

Kongre süresince, 277 ulusal ve uluslararası bilimsel poster, 273 sözlü bildiri ile 16 ulusal, 20 uluslararası panel düzenlendi. Kongreye toplam 750 bilim insanı katıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Bosna Hersek’te Mesleki Eğitimi Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te gerçekleştirilen “CNC Operatörlüğü Uygulamalı Eğitim Sınıfı Kurulumu” projesinin açılışı gerçekleştirildi. TİKA'nın desteklediği proje kapsamında, Bugojno Mesleki Lisesine CNC torna ve CNC freze tezgahları, bilgisayarlar ve...