Haberler

29 Mayıs 2024

TİKA, Bosna Hersek’te Mesleki Eğitimi Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te gerçekleştirilen “CNC Operatörlüğü Uygulamalı Eğitim Sınıfı Kurulumu” projesinin açılışı gerçekleştirildi.

TİKA’nın desteklediği proje kapsamında, Bugojno Mesleki Lisesine CNC torna ve CNC freze tezgahları, bilgisayarlar ve teknik ekipmanlar temin edildi. 360’tan fazla öğrencinin eğitim aldığı okulun Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli İmalat (CAD/CAM) ve konstrüksiyon tasarımları konularında uygulamalı eğitim kapasitesi genişletildi.

Proje aracılığıyla uygulamalı eğitim konusundaki eksikliklerin giderilerek öğrencilerin iş hayatına katılım sağlaması hedefleniyor. Ayrıca, ürün tasarımı ve imalatı konusunda tecrübe edinen öğrencilerin ülkedeki üretim sektörüne katkı vermesi ve nitelikli eleman olarak istihdam edilmesi amaçlanıyor.

Atölyenin açılış törenine, Orta Bosna Kantonu hükümeti adına Şehircilik, İnşaat ve Çevre Koruma Bakanı Amir Şeçiboviç, Bugojno Belediye Başkanı Hasan Ajkuniç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, Bugojno Mesleki Lisesi Müdürü Salih Gurbeta, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bakan Şeçiboviç yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen proje sayesinde öğrencilerin modern yazılımları ve programlama dillerini kullanarak üretim sektöründe nitelikli ara teknik elaman olarak yer alacağını ifade etti. Söz konusu destek ile bölgede istihdama katkı sağlanacağı için gençlerin geleceğine yapılan bu önemli yatırımdan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Bugojno Belediye Başkanı Ajkuniç ise, okulun hem eski mezunu hem de eski müdürü olarak TİKA ile gerçekleştirilen iş birliğinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ajkuniç, Bugojno ve bölgedeki en modern sınıf haline getirilen CNC Operatörlüğü sınıfının öğrencilerin daha parlak bir gelecek inşa etmelerine katkı sağlayacağını kaydetti.

Sonraki Haber

Türk Akademisyenlerden Pakistanlı Meslektaşlarına İşitme Kaybı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nden 9 akademisyen doktor, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da odyolog ve kulak burun boğaz doktorlarına yönelik iki günlük teorik bir...