Haberler

02 Nisan 2024

Afrin’de “Cezeri Studio” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Suriye’nin Afrin şehrinde bulunan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde “Cezeri Studio” kurdu.

13. yüzyılda yaşamış olan dünya otoritelerince “Robotların Babası” olarak kabul edilen ve “Kendin Yap” akımını başlatan kişi olarak bilinen İsmail El Cezeri’den ilham alınarak kurulan “Cezeri Studio”, Afrin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Multi Aid Programs (MAPs) Derneği iş birliğinde kuruldu.

Ekipmanları arasında bilgisayar, 3D yazıcı, CNC lazer kesim cihazı, dron yapım setleri, robotik eğitim setleri ile çeşitli mekanik-elektronik araç ve gereçlerin bulunduğu laboratuvarda, Afrin, El Bab ve İdlib’den katılan 15 mühendislik öğrencisine TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlarca 2 hafta boyunca cihazların kullanımı ve robotik kodlama eğitimleri verildi.

Eğitimlerde katılımcılara 3D tasarım, 3D yazıcı kullanımı ve diğer imalat teknikleriyle elektro-mekanik projeler geliştirebilme becerileri kazandırıldı.

Programı başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları düzenlenen törende verildi.

“Cezeri Studio” da düzenlenecek kurslara teknolojiye meraklı bölge gençlerinin potansiyellerini açığa çıkarmalarına katkı sağlayacağını dile getirerek TİKA’ya teşekkürlerini ifade ettiler.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan Bereketini Tayland’da Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan ve 2015 yılında geniş kapsamlı bir renovasyon geçiren tarihi Bang Uthit Camii'nin avlusunda iftar programı düzenledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir sembolü olan...