Duyurular

20 Ağustos 2012

Genç TİKA Staj Programı Başlıyor

Genç TİKA Staj Programı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımları ile 27 Ağustos 2012 tarihinde başlayacak.

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın staj programı olan Genç TİKA, Temel ve Uygulamalı eğitim olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Temel eğitim, TİKA tarafından stajyerlere verilecek ilgili derslerden, uygulamalı eğitim ise TİKA Program Koordinasyon Ofislerinin bulunduğu ülkelerdeki saha çalışmalarından meydana geliyor.

Genç TİKA, medeniyetimizin zenginliğini, kamu kurum ve kuruluşlarımızın deneyimini, teknik yardım konseptini, insan odaklı çalışmaların ülkemize ve dünyaya yansımasını gençlerimize anlatmak üzere oluşturulan bir staj programı. u staj programı ile geçmişin mirasını geleceğe taşıyacak gençlerimizin donanımının arttırılması, gönüllü TİKA misyonuna sahip gençlerin yetiştirilmesi, sosyal ve teknik alanda deneyimli insan gününün oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye’nin zenginliklerinden biri olan genç nüfusun kendilerini yetiştirmeleri, deneyim kazanmaları ve bu deneyimleri sorun çözücü formüller halinde, teknik yardım konsepti içerisinde, medeniyetimizin vakıf birikimini ve zenginliklerini de içerisinde barındıran bir anlayışla kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlıyor.

Temel Eğitim Programının İçeriği

Temel Eğitim Programı genel dersler ve bölgesel dersler olmak üzere ikiye ayrılır.

Genel Dersler

• TİKA’nın amacı, görevleri ve faaliyet alanları nelerdir?
• GENÇ TİKA nedir? GENÇ TİKA’ nın amacı ve görevleri nelerdir?
• Türkiye’nin dıs politika vizyonu
• Uluslararası politika
• Uluslararası hukuk
• Uluslararası güncel sorunlar
• Kamu diplomasisi
• Lobicilik ve lobicilik faaliyetleri
• Ekonomik ve teknik yardım

Temel Eğitim Programı

Temel Eğitim Programı toplamda 2 haftalık bir süreci kapsıyor. Bu program stajyerlere verilecek ilgili teorik derslerden; ilk haftası genel derslerden, ikinci haftası ise bölgesel derslerden oluşuyor.

Uygulamalı Eğitim Programı

Uygulamalı Eğitim Programı toplamda 2 haftalık bir süreç. Bu program stajyerlerin TİKA Program Koordinasyon Ofislerinin bulunduğu ülkelerdeki saha araştırmalarını kapsıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’da Temiz Suya Erişme Destek

TİKA’dan Namibya’da Temiz Suya Erişme Destek