Duyurular

26 Aralık 2011

TİKA, Türk Uzmanları Bilgi Bankasını Oluşturuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA), uluslar arası alanda daha fazla aktif olmak ve daha güçlü bir kapasiteye sahip olarak işbirliği projeleri gerçekleştirmek amacıyla, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı-UNDP Türkiye Temsilciliği ile birlikte ’’Güney-Güney İşbirliği (South-South Cooperation)’’ adı altında önemli bir proje yürütmektedir. Proje bileşenlerinden birisi de, TİKA bünyesinde Türk Uzman Bilgi Bankası kurulmasıdır.

Bilgi Bankamız, UNDP New York merkezindeki halen fonksiyonel olan ’’WIDE’’ teknik altyapısı üzerinde kurulmaktadır ve iletişim, internet üzerinden süratle ve kolayca sağlanmaktadır.

Uzman Bilgi Bankasının iki önemli amacı vardır. Birinci amaç; öncelikle kamu kurumlarında görevli olan, belirli konularda uzmanlaşmış ve pratik tecrübe kazanmış nitelikli beşeri sermayeyi kayıt altına almak ve TİKA’nın yurtdışında doğrudan yürüttüğü veya koordine ettiği projelerde ihtiyaç duyulan uzmanları, bu kayıtlar içerisinde isabetle ve süratle bulabilmek ve görevlendirilmelerini sağlamaktır.

İkinci amaç ise başta UNDP olmak üzere Birleşmiş Milletler ajanslarının Türk uzmanlara ulaşmasını sağlamak ve böylece uluslararası projelerde daha fazla Türk uzmanın görev almasını teşvik etmektir.

Bilgi Bankamız ilk etapta; Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür Varlıkları Restorasyonu, Çevre ve Su İşleri uzmanlarının on-line kayıt yapmasına açılmıştır.

Söz konusu uzmanların bilgi bankamıza kayıt yapabilmeleri için; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılmıştır.

2012 yılının ilk aylarında sonuçlanması hedeflenen ilk etaptan sonra bilgi bankamız, hem diğer uzmanlık alanlarına hem de kamu kurumları dışına açılacaktır.

Bilgi için: (0312) 508 11 93

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği “İŞDEP Özbekistan Girişimcilik Eğitimleri” Tamamlandı

TİKA’nın Desteklediği “İŞDEP Özbekistan Girişimcilik Eğitimleri” Tamamlandı