Haberler

27 Haziran 2016

TİKA’dan Güney Darfur’da Yetimler İçin İstihdam Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sudan’da Darfur Eyaletinin başkenti Nyala’da iç savaş ve diğer karışıklıklar nedeniyle mağdur durumda bulunan 40 yetim çocuk ve yakınlarına iş imkanı sağlamak için su dağıtım tankları dağıtımı gerçekleştirdi.

Güney Darfur’da yaşanan su sıkıntısı nedeni ile yerleşim yerlerine uzak noktada bulunan su kuyularından temin edilen sular su tankları ile elde taşınarak dağıtılıyor ve bu yolla gelir elde ediliyor. TİKA, bu uygulamanın daha sağlıklı ve hijyenik bir şekilde hayata geçirilmesi ve yetimlere iş imkanı sağlanması amacı ile yük hayvanları tarafından çekilen, daha fazla su taşıma kapasitesine sahip su tankları dağıtımı gerçekleştirdi.

TİKA ve Tadamoun Derneği işbirliğinde yürütülen projede konuşan Güney Darfur Gençlik ve Spor Bakanı Muhammad İbrahim TİKA’ya teşekkürlerini bildirdi. Bakan, projeyle genç nüfusun ailelerine ekonomik katkı sağlamalarının yanında, yetimlerin topluma kazandırılmasında katkı sağlayacağını belirtti.

Eyalet Uluslararası Kuruluşlar Bakanı Ali Mahamud, zaten Güney Darfur’da yaygın olan bu uygulamanın çok düzenli bir ve örnek şekilde yapılmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirerek, TİKA’ya teşekkür etti.

Dağıtım töreninde, TİKA Hartum Program Koordinatörü Celalettin Güngenci TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında Güney Darfurlu yetimlere iş imkânı sağlayacak bu projeyi gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını belirterek, Sudan’da insanların hayatına dokunan, kalıcı kalkınma yardımı projelerini hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade etti.  

Söz konusu projeyle;  Nyala’nın doğal yapısında uygun olarak çevreye de zarar vermeden su kuyularından su doldurmaya imkan veren su tankları sayesinde yetim ailelerine her ay 100 Avro’nun üzerinde ekonomik katkı sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk’un 3 Ayrı Şehrinde İftar Sofrası Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Arnavutluk’un kuzeyinde Kukes, güneyinde ise Permet ve Berat şehirlerinde toplamda 600 kişiye iftar verdi. TİKA’nın desteği ile Kukes, Permet ve Berat belediyeleri işbirliğinde gerçekleştirilen...