Haberler

23 Mayıs 2024

Azerbaycan Görme Engelliler Derneğine Braille Alfabesi Baskı Makineleri Temin Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan Görme Engelliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Braille Matbaa, Bilgi ve Kaynak Merkezinin ekipmanları yenilendi.

1931 yılında kurulan ve 30 bine yakın görme engelli üyesine eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda hizmet veren Braille Matbaa, Bilgi ve Kaynak Merkezinin baskı cihazları yenilenerek gerekli yazılımlar temin edildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ile Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığının görme engelliler için gerçekleştirdiği eğitim ve sosyal faaliyetler için Braille ve sesli eğitim müfredatının hazırlandığı merkezin teknik kapasitesi arttırıldı.

Cihaz ve yazılımların teslim ziyaretinde Azerbaycan Görme Engellileri Derneği Başkanı Semyar Abdullayev, Azerbaycanlı görme engellilerin eğitim hayatına doğrudan katkı sağlayacak olan söz konusu destekten dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Bakü Koordinatörü Hayrettin Özçelik, kardeş ülkemizde görme engelliler başta olmak üzere özel ilgiye ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimizin sosyal hayatlarının desteklenmesinin TİKA’nın her zaman önceliklerinden birisi olduğuna vurgu yaptı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosovalı Arıcılara Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kosova’nın başkenti Priştine’de arıcılar için düzenlenen "Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Programı - Kosova'da Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi Eğitimi" tamamlandı. TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kosova Arıcılar...