Haberler

24 Mayıs 2024

TİKA’dan Kosovalı Arıcılara Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kosova’nın başkenti Priştine’de arıcılar için düzenlenen “Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Programı – Kosova’da Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi Eğitimi” tamamlandı.

TİKA, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kosova Arıcılar Birliği iş birliğince düzenlenen eğitimin sertifika törenine, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Arıcılar Birliği Başkanı Süleyman Zogyani ile eğitmen ve arıcılar katıldı.

TİKA Priştine Koordinatörü Aslan, burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirdikleri eğitimler ile verimli üretimin artması ve bölgeye hastalık ile parazit girişlerinin engellenmesinin sağlanacağını söyledi.

Kosova’nın çok güzel iklim şartlarıyla floraya sahip olduğunu ve arı sütü eğitimiyle de bu alanda ürün çeşitliliğin sağlanmasını amaçladıklarını belirten Aslan, “Ana arı üretimi konusunda 17 arıcıya, arı sütü üretimi konusunda 11 kadın arıcıya eğitim programı düzenlemiş olduk. Arıcıların yurt dışından ithal ettikleri ana arıları kullanmak yerine, modern tekniklerle uygulamalı olarak kendi arılarını yetiştirmeyi öğretmeyi amaçladık.” diye konuştu.

Eğitim sayesinde kadınların güçlendirilmesini ve üretim sektörüne katkıda bulunmasını da sağladıklarını söyleyen Aslan, benzer eğitimlerin ileriki dönemde de devam etmesini planladıklarını kaydetti.

Arıcılar Birliği Başkanı Zogyani de verilen eğitimin çok büyük olduğunu ve Kosova’nın böyle desteklere ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bu eğitimle ülkeye sahte ve ithal ana arıların getirilmesinin durdurulacağına inandığını söyleyen Zogyani, “Artık bu projeyle Kosovalı arıcıların hem kaliteli hem de yerli ana arı üretme imkanına sahip olduğuna inanıyorum.” dedi.

Tören, 10 gün süren eğitimde başarılı olan katılımcılara sertifikaların dağıtılmasıyla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uganda'da İşitme ve Konuşma Engelli Öğrencileri Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’da engelli bireylere yönelik eğitim faaliyetlerini sürdüren iki okula eğitim malzemeleri ve donanım ekipmanları temin edildi. Uganda’nın batısında yer Ntungamo şehrinde yer alan işitme ve konuşma engelli...