Haberler

14 Mart 2024

Azerbaycan’da “UNECSO Perspektifinden Türk Dünyası Tarihi ve Kültürel Mirasının İncelenmesi ve Korunması Konferansı”

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de UNECSO Perspektifinden Türk Dünyası Tarihi ve Kültürel Mirasının İncelenmesi ve Korunması Konferansı düzenleniyor.

Konferans, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı, Azerbaycan Cumhuriyeti UNESCO Milli Komisyonu ve UNECSO Türkiye Milli Komisyonu tarafından, Türk Devletleri Teşkilatı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ADA Üniversitesi iş birliğinde düzenleniyor.

Türk dünyasının tarihi ve kültürel mirasının korunması, araştırılması ve tanıtılması çalışmalarının UNESCO ilke ve standartlarına uyumlu hale getirilmesi ve bu alanda işbirliklerinin artırılması amacıyla düzenlenen konferansta Türk kültür mirasının araştırılması ve korunması alanında yaşanan zorluklar ele alınıyor. Türk dünyasındaki kültür mirasının koruma çabalarına ilişkin başarılı örnekler, UNESCO’nun bu alandaki çalışmaları, teknoloji kullanımı ve yenilikçi yaklaşımlar ile kültür turizminin teşvik edilmesi gibi konular da konferansta değerlendirildi.

Konferansın açılış töreninde Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Adil Kerimli, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı Başkanı Fuad Nağıyev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Türksoy Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktoti Raimkulova, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Selim Terzi ve diğer yetkililer konuşma yaptı.

Konferansın “Kültürel Mirasın Korunması, Belgelenmesi ve Tanıtım İçin Türk İşbirliği Kuruluşlarının İşbirliği” başlıklı oturumunda konuşma yapan TİKA Bakü Program Koordinatörü Hayrettin Özçelik, TİKA’nın küresel ölçekte kalkınma yardımı faaliyetleri, Türk dünyasının TİKA için önemi, kültürel mirasın korunması ve restorasyonu alanında örnek TİKA projelerinden bahsetti.

Sonraki Haber

TİKA, Filistin’deki Mülteci Kamplarına Gıda Paketleri Ulaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlanan gıda paketleri, Filistin'in çeşitli şehirlerinde bulunan mülteci kamplarında dağıtıldı. Batı Şeria'da uzun yıllardır devam eden işgal politikaları nedeniyle yaşanan sosyo-ekonomik zorluklar, 2023 yılının Ekim ayında Gazze’de...