Haberler

13 Mayıs 2024

Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Arası Bilgi-Belge Yönetimi ve İşbirliği Sempozyumu, TİKA Desteğiyle Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 2. Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Arası Bilgi-Belge Yönetimi ve İşbirliği Uluslararası Sempozyumu, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Bartın Üniversitesi, Balkan Kütüphaneler Birliği, Devlet Arşivleri Başkanlığı, TİKA ve Türk Kütüphaneciler Derneği iş birliği ile Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde “2. Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Arası Bilgi-Belge Yönetimi ve İşbirliği Uluslararası Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyumda Balkan ülkeleri arasındaki ortak istek, amaç ve sorunların tespiti, Balkan ülkelerindeki akademisyen, uzman ve kütüphanecilerin deneyimlerini paylaşabilecekleri bir ortam ve platform oluşturuldu. Sempozyum ile Balkanlar özelinde Bilgi-Belge Yönetimi alanında geleceğe yönelik işbirliği ve proje imkânlarının tesis edilmesi amaçlandı.

Sempozyumun açılışına Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tuzla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic, Canadian Institute Of Technology (Cıt) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Tetova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Jusuf Zejneli, Trakya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Sofya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Ivan Ilchev, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Metin Aydoğdu, Sempozyum Başkanı Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Prof. Dr. Nurten Çetin ile dekanlar, müdürler, yurt içinden ve yurt dışından pek çok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Sempozyumda, Balkan ülkeleri arasında ortak istekler, amaçlar ve sorunların belirlenmesi hedeflendi. Ayrıca, Balkan ülkelerindeki akademisyenler, uzmanlar ve kütüphaneciler için bilgi paylaşımı ve işbirliği platformu oluşturuldu. Amacı Balkanlar’da Bilgi-Belge Yönetimi alanında geleceğe yönelik işbirliği ve proje fırsatlarını sağlamak olan sempozyum kapsamında, 51 bildiri, 2 panel ve poster sunumları gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Afganistan’ın Badğis Devlet Üniversitesinde Su Arıtma Sistemi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’ın kuzeybatısında yer alan Badğis Devlet Üniversitesinde içme suyu arıtma sistemi kurdu. TİKA, Badğis Devlet Üniversitesinde içme suyu arıtma sistemi kurarak 1200 öğrenciye temiz içme suyu sağladı. Saatte...