Haberler

14 Haziran 2024

Belgrad’da Türkiye-Sırbistan Ekonomik İş birliği Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Sırbistan’da “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu” düzenlendi.

Başkent Belgrad’da, İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) ve TİKA’nın desteğiyle “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu” düzenlendi. Etkinlikte, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaret hacminin artırılması konuları ele alındı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İAV Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara, İAV’ın amaç ve faaliyetlerinden bahsederek bugüne kadar 30’u aşkın ülkede sempozyum düzenlediklerini belirtti. İncekara, Sırbistan’da düzenlenen bu sempozyuma katkılarından dolayı TİKA ve katılımcılara teşekkür etti.

Stratejik hedeflere ulaşmak

Türkiye-Sırbistan İş Konseyi (DEİK) Başkanı Osman Arslan, dünyada yaşanan ekonomik ve iklim zorlukları nedeniyle ortak çıkarlar doğrultusunda iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı. Arslan, Sırbistan’da yaklaşık bin Türk firmasının faaliyet gösterdiğini ve Türk yatırımlarının son on yılda 1 milyon dolardan 400 milyon dolara çıktığını belirterek, bu iş birliğinin bölgeye olumlu etkiler sağlayacağını ifade etti.

İlişkilerde altın çağ

T.C. Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, 2019 yılında Yüksek Düzeyli İş birliği Konseyi’nin kurulmasıyla Türkiye ve Sırbistan arasındaki ticaretin önemli bir ivme kazandığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin altın çağını yaşadığını belirtti.

Aksoy, mevcut 2 milyar dolar civarındaki ikili ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini ve Sırbistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının önemli ölçüde istihdamı desteklediğini vurguladı. Ayrıca, iki ülke arasında 27 anlaşma imzalandığını ve Belgrad ile İstanbul arasında haftada 50 sefer gerçekleştirildiğini belirten Aksoy, geçen yıl 300 bin Sırp vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Ticaret ve yatırımlar artıyor

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Türkiye’nin ekonomi, ticaret ve turizm verilerini paylaşarak Sırbistan ile olan ilişkilerin önemine değindi. Gürcan, mevcut 2 milyar doları aşan ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefinde olduklarını ve yatırımların nicelik ve nitelik bakımından artırılmasının amaçlandığını belirtti. Son on yılda Türk yatırımlarının 1 milyon dolardan 400 milyon dolara yaklaştığını söyleyen Gürcan, Türkiye ve Sırbistan’dan gelen katılımcılara teşekkür etti.

Sempozyumda, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi, ticaret hacminin artırılması ve karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi konuları geniş bir perspektifle ele alındı. İki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin, ekonomik ilişkilerde yeni ufuklar açması ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

6. Etnospor Kültür Festivalinde 12 Ülkenin Mutfağından Örnekler Tanıtıldı

06-09 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “6. Etnospor Kültür Festivali” kapsamında Türk İşbirliği ve Koordianasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan “TİKA Evrensel Tatlar” standında 12 ülkenin yöresel lezzetleri sunulup hediyelik eşyaları ve kültürel objeleri sergilendi. Dünya Etnospor...