Haberler

21 Mart 2024

Bilim ve Teknoloji Eğitim Programı: CEZERİ LAB Aile Buluşması Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen “Bilim ve Teknoloji Eğitim Programı (BİTEP)” kapsamında dost ülkelerin bilimsel ve endüstriyel üretim odaklı teknolojik altyapılarına katkıda bulunmak amacıyla 11 ülkede kurulan Cezeri Lab’lardan sorumlu ikişer temsilciden oluşan 22 katılımcıyla İstanbul ve Ankara’da 8 günlük eğitim programı düzenledi.

Düzenlenen eğitim programının Cezeri Lab’larda başta drone imalatı olmak üzere somut mühendislik projelerini destekleyecek mahiyette bir katkı üretmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda programın ilk dört gününde kursiyerlere T3 Vakfı işbirliğinde İstanbul Topçular Deneyap’ta  “CezeriFest Temsilci Eğitimi”  ve “Robotik Kodlama Eğiticiliği” eğitimleri gerçekleştirildi. Programı ikinci bölümünde ise Ankara’da Sapmaz Havacılık iş birliğinde “Dron İmalatı ve İHA1 Kullanım Eğitimleri” gerçekleştirildi.

Eğitimlerin sonunda TİKA ev sahipliğinde katılımcılara sertifika töreni düzenledi. Sertifika törenine TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Uğur Tanyeli, Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Sapmaz Havacılık adına Abdurrahman Üstünel ile Bosna-Hersek, Cezayir, Lübnan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Tacikistan, Bangladeş, Tanzanya, Pakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Cezeri Lab temsilcileri katıldı.

Törene katılan temsilciler ülkelerindeki Cezeri Lab’ların son durumları ve yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdiler. Ayrıca diğer ülke temsilcileriyle birlikte olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ve ortak projeler üretmek için fikir alışverişi imkânı bulduklarını ifade ettiler.

TİKA tarafından yürütülen BİTEP kapsamında kurulan Cezeri Lab’lardan sorumlu temsilcilerin kapasitelerinin artırılması amacıyla verilen eğitimlere, kurulmuş olan diğer Cezeri Lab ve Cezeri Studio temsilcilerinin de katılımıyla devam edilmesi planlanmaktadır.

Sonraki Haber

TİKA Gürcistan’da İhtiyaç Sahiplerine Gıda Kolisi Ulaştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlanan temel besin maddelerinden oluşan 1250 adet gıda paketi ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. TİKA, Gürcistan'da düzenlediği "Ramazan Programları" kapsamında "Tüm Gürcistan Müslümanlar İdaresi" ile iş birliği yaparak...