Haberler

06 Şubat 2024

Bosna Hersek’te 6 Şubat Depremleri Anma Töreni ve Tatbikatı Düzenlendi

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da, 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için, afetin birinci yılında anma töreni düzenlendi.

TİKA tarafından Saraybosna Novi Grad Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen törene Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, Türk kurumlarının Bosna-Hersek’teki temsilcileri, depremlerden sonra Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarında bulunan Bosna-Hersekli ekipler ve İHH İnsani Yardım Vakfı arama kurtarma eğitmenleri katıldı.

Büyükelçi Girgin, yaptığı konuşmada, Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin Türkiye’nin yaşadığı en büyük doğal afetlerden biri olduğunu ifade etti. Girgin, “O zor günümüzde Bosna-Hersek, elindeki tüm imkânlarla yardımımıza geldi. Bosna-Hersek’in kurumlarının ve vatandaşlarının yardımı beklentilerin çok üzerinde oldu.” dedi.

Bosna-Hersek’ten 231 kişiden oluşan ekibin Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına katıldığını belirten Girgin, “26 vatandaşımızın canının kurtarılmasına vesile oldunuz. Orada, peş peşe gelen artçı depremlere rağmen fedakârca, zor koşullarda görev yaptınız. Burada sizlere ve endişeyle sizleri bekleyen ailelerinize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Girgin, Bosna-Hersek’in bu süreçte büyük bir insanlık, dostluk ve komşuluk vazifesi gördüğünü kaydederek, depremlerin yaşandığı bölgelerde başlatılan inşa ve ihya çalışmalarının son hızla devam ettiğini söyledi.

Novi Grad Belediye Başkanı Efendic, depremler sonrası, Bosna-Hersek vatandaşlarının ve kurumlarının Türkiye’ye yardıma koşma arzusunun büyük olduğunu dile getirerek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İHH ve AFAD işbirliğinde önceki yıllarda düzenlenen arama kurtarma eğitimlerine katılan Novi Grad Belediyesi Arama Kurtarma ekiplerinin ülkeden bölgeye gidenler arasında yer aldığını ifade etti.

Türkiye’nin deprem sonrası inşa ve ihya çalışmalarına büyük bir yatırım yaptığının altını çizen Efendic, 1 yıl gibi kısa sürede çok sayıda konutu inşa etmenin büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

TİKA Bosna-Hersek Koordinatörü Erdinç Işık da depremin üzerinden bir yıl geçtiğine işaret ederek, Bosna-Hersek’in bu süreçte Türkiye ile büyük bir dayanışma gösterdiğini söyledi. Işık, Bosna-Hersekli arama kurtarma ekiplerinin, afet sonrası çalışmalarına işaret ederek, “Sizlerden gelen mesajları bugün gibi hatırlıyoruz. Arama kurtarma çalışmalarına, istenildiğinde anında hazır olduğunuzu bildiren mesajlar, bizleri kötü günümüzde yalnız bırakmadığınızı gösterdiğiniz en büyük kanıtlardan biriydi.” diye konuştu. Bosna-Hersekli ekiplerin Türkiye’deki çalışmaları sırasında canlarını tehlikeye atarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade eden Işık, “Sahada gücümüze güç kattınız, enkaz altındaki vatandaşlarımıza umut oldunuz.” dedi.

Program kapsamında ayrıca fotoğraf sergisi ve geniş çaplı bir deprem tatbikatı düzenlendi. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve Türkiye’nin 11 ilini etkileyen deprem felaketi sonrası Türkiye’nin yardım çağrısıyla Bosna-Hersek’ten arama kurtarma faaliyetlerine dâhil olan ekiplerin katılımıyla gerçekleşen deprem tatbikatı Bosna Hersek’te büyük bir farkındalık yarattı.

Sonraki Haber

Afrika Uluslar Kupasında Görevli Gençlerin Giyim Malzemeleri TİKA’dan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika Uluslar Kupası’nda görevli gençlere tişört, şapka, yelek gibi malzemeler temin edildi. Bu yıl 34.’sü düzenlenen, 24 Afrika ülkesinin katıldığı ve ülkemizden de 29 Afrikalı futbolcunun katılım...